ta7

Glosa – Volby a běžná populace.

V pátek budou volby a já jsem velice rád, že mi do narozenin číslo 18 zbývaj ještě čtyři týdny (ačkoliv už mi přišel dopis od České spořitelny, že mi přejou všechno nejlepší a že mě vítaj ve světě dospělých). Důvod mé radosti je jasný jak den – nemusím k urnám. Ačkoliv nadávám na politické partaje nad každým žejdlíkem, ve skutečnosti jsem strašně rád, protože nebudu muset sáhodlouze vybírat mezi stranami a přemýšlet, kde můj hlas udělá co nejmenší paseku. Takhle jsem si vsadil stovku na volební účast, s kurzem 2.4, takže s trochou štěstí, pokud přijde k volbám míň než 59,5%, budu mít pár piv zadarmo. Svůj smutek/nasrání/konsternovanost v takovém malém množství ale asi neutopím, a tak budu doufat, že budou v Rouře dělat povolební slevy na Čubčí pajšl.

(Pivo Žigulovskoje 10 ml

Šampon Kupec Sadko 30 ml

Želé proti lupům 70 ml

Lepidlo BF 15 ml

Brzdová kapalina 30 ml

Desinsekticid na hubení drobného hmyzu 30 ml

V tomto roztoku týden louhujeme listy tabáku cigaretových sort a podáváme… To už ani není nápoj, to je hudba sfér. Už po dvou sklenicích tohoto koktejlu se člověk stává natolik oduševnělým, že mu můžete celou půlhodinu ze vzdálenosti půldruhého metru plivat do ksichtu a on na to nic…) (Venedikt Jerofejev: Moskva – Petuški)

Podle mého se dá v našich končinách nedostupné Žigulovskoje nahradit Platanem. (Kdo pije Platan, sere jak Satan). A myslím, že to by mi dalo aspoň na chvíli zapomenout na problém naší země, jménem vládní garnitura.

To, že vyhrajou socani je jisté (skoro) na sto procent. Jako nejpravděpodobnější koalice mi přijde Sociální demokracie + Komunisti + popřípadě Zemanovci (pokud se dostanou do Sněmovny), což ale není nic objevného. Spíš bude zajímavější role Babiše, ke kterému se nehlásí ani levice ani pravice a mohl by se skutečně stát lídrem středové strany, která bude brzdit návrhy zákonů obou bloků. Pokud by se do sněmovny nedejbože protlačil ještě Okamura, došli bychom k zvláštnímu stavu.

Levice si bude prosazovat své zákony, které bude zaštiťovat tím, že je to pro lidi, zatímco obnos peněz na účtech na Kajmanských ostrovech se bude utěšeně zvyšovat a pravice si bude točit mlejnek.

Agent TOP 009 bude podřimovat po úspěšně odvedené tajné misi v Bilderbergu, Němcová bude dalšího půlroku vykřikovat, jak by všechny kroky vlády dopadly jinak, kdyby premiérkou byla žena a zatímco by si Babiš lobboval v oblasti zemědělství za pomoci informačního embarga v Mafře, tak Tomio Okamura by se ujal neoficiální funkce komentátora Poslanecké sněmovny a jeho pravidelné videoblogy o tom, že se právě nachází v Thunovském paláci na Malé straně, ale i tady přemýšlí, co že nás zrovna pálí by natáčel dokonce dvakrát do týdne. Spoustu lidí z toho bude pálit žáha, a to právě budou psát do komentářů.

Na částečný úvazek (protože zjistí, že v poslanecké sněmovně nic nezmění, snad kromě kvality sushi v kantýně) si tedy vezme práci sportovního komentátora, popřípadě převezme roli potravinového inspektora, kde se projeví jeho schopnost do všeho kecat dobře radit.

No, a pokud se přesuneme k ostatním stranám, tak KDU má podle SANEPu jistou šanci se dostat do Sněmovny, ale zhruba se stejným počtem mandátů jako Okamura. A proto jejich poslanec začne dělat komentátora pro TV NOE.

Pokud si vezmeme strany pod čarou, tak Bobošíková bude chtít kandidovat na nějakou další funkci (jak jinak, že?) a je jen otázkou, jestli bude kandidovat na prezidentku Betelgeuze 5 nebo na Ivetu Bartošovou. Strana Zelených (které bych asi jako jediné vyjádřil hlasem podporu) už asi definitivně zmizí z povrchu zemského, což je škoda a Liška se bude jen tu a tam objevovat na demonstracích. Strana Svobodných občanů začne připravovat ještě méně skrytý fašistický volební program (aby jejich voliči pochopili, jakže to vlastně celou dobu myslí), Piráti spojí síly se Ztohoven a nahackujou se do Zemanova novoročního projevu. Dělníci budou celý jejich neúspěch svádět na antifašistické bojůvky, které záměrně kradly urny a vybíraly z nich dělnické volební lístky.

No jo, ale kam to povede? Povede to k tomu, že v období v rozmezí pěti dnů až tří let se provalí nějaká korupční aféra, po které se vláda složí a budou další předčasné volby. Babiš získá většinu, protože na něj se nepřijde a budeme všichni v prdeli.

Pokud nežerete GMO žrádlo, tak si na něj hezky rychle navykněte, pak ho budete žrát povinně.

No, ale ono popravdě, je vlastně vůbec nějaká dobrá alternativa v naší krásné, demokratické, slušné, poctivé (tak to už mi vůbec nejde z huby ven) politice?

Není.

Vezměme si jiný scénář – že by nějakým zázračným způsobem vyhrála pravice. Pak by se opakovalo to samé co minule. Koalice ODS a TOP09, popřípadě možná i toho Babiše, protože si koalice nebude chtít zopakovat prekérní situaci s těsnou nadpoloviční většinou z minulého období. (Jasně, měli 118, ale byly tam ty nevyzpytatelné VeVerky.)

Sice s Němcovou a ne s Otíkem Rákosníkem blýskajícím pleší prasátka v čele vlády bychom se dočkali vlády, která by ničemu nepomohla. Nezrychlila by růst by ekonomiky, nezabránila by korupci, navíc by ODS zpyšněla tím, že místo plánovaného fade outu z politické scény by nastal velký návrat a byli bychom v prdeli stejně jako budeme teď. Jen bychom asi neviděli tolik ministrů s „Mullets“. (Jágrova deka z raných devadesátých, viz Dolejš).

Osobně mě překvapil raketový vzestup Babišův. Čekal jsem, že skončí někde na nějakejch osmi procentech a za čtyři roky to rozjede a dočkáme se vlády korporací, ale že by to rozjel v takovym velkym stylu bych nečekal. Vysvětlit si tento jev je zcela nad moje síly.

V roce 2011, když začaly problémy s VV jsem predikoval, že to způsobí nedůvěru lidí v nové strany (což se teda ostatně vlastně naplnilo, koukneme–li se např. na SSO, Piráty a podobně, ale na druhou stranu má teorie skutečně hapruje u Babiše). A přitom typická česká mentalita je ze zásady proti bohatejm lidem a vrchnosti. Že by to byl nějakej fešák se taky říct nedá a že by měl nějakej extra úžasnej volební program, to bych taky neřekl. Takže zafungoval zase efekt lidské oblbenosti – „Aby tu chtěly žít i naše děti“ je stejná sračka jako „Stop politickým dinosaurům“. Stejnej populismus a v důsledku stejná lež.

A když už jsme u té oblbenosti, tak ta je skutečně nezměrná. Někdo mi může říct, že to s lidma neni tak ztracený, když přestali volit ODS, ale ono je to jen o tom, že to bylo před čtvrt rokem, a tak si to lidi pamatujou. Zato na kroky ČSSD, která vládla naposledy v roce 2006, což už je sedm let zpátky, se dávno zapomnělo. Zapomnělo se na to, že ČSSD a ODS jsou jako strany obě stejný svině, pro který jsou předvolební sliby asi stejně závazný, jako datum spotřeby u šunky z kauflandu.

Teď jsme ale skutečně poprvé u situace, kdy to vypadá na koalici s třešňovejma zmrdama. Už jen čekám na moment, kdy zvolej Milouše Jakeše za čestného předsedu a experta na bojlery. Ne, že by toho snad mohli bolševici příliš změnit a posouvat politiku směrem na východ, toho bych se nebál, ale děsí mě spíš to, že se do koalice v zemi, která se stále prsí, že je západní Evropa, dostane Komunistická strana. To je na tom zlý. 23/24 let po revoluci.

Co je tedy nejvíc alarmující nejsou ani tak volby, jako voliči. Průměrnej Čech je pohodlnej zmrd, kterej se o politiku nezajímá a volit nejde. Pokud volit jde, tak je stále pohodlnej zmrd, kterej ani nekouká na program (ne, že by to snad byla víc než snůška líbivejch hesel), jen koukne na ksichty na billboardech nebo si řekne, že za Bolševika bylo líp, jezdil sem s Máňou a dětma na Balaton, všechno bylo levný (ale jaká kvalita), nikde žádná korupce (bez protekce se nic nesehnalo), všichni měli práci (ale jak to s tou ekonomikou taky vypadalo), země nebyla zadlužená (ale jak to s tou ekonomikou taky vypadalo), všechno jsme si vyrobili sami a nic se nemuselo dovážet. (Jestli mi někdo chce řikat, že se v jednadvacátym století má země západní Evropy vrátit k primárnímu sektoru, tak je kreten (pokud to nechce dělat proti vykořisťování levné pracovní síly ve třetím světě, jakože nechce, protože tyhle lidi nevěděj ani to, co to třetí svět je)), a pak jde volit komunisty.

A já si popravdě řikám: „K čemu mít všeobecný volební právo?“

Vezměme si to čistě logicky: 50% lidí k volbám vůbec nechodí, politika je nezajímá a nadávaj u piva (volit a nadávat, to je něco jinýho, tady se hrubě rozcházim z Georgem Carlinem, kterej tvrdí opak), u takovejch lidí ani neni žádnej důvod, proč by volební právo měli mít. Dalších takový, řekl bych (ale to už skutečně pouze propočítávám bez podkladů) tři čtvrtiny volících lidí jen volí podle ksichtů, nebo podle toho, že jim někdo dá v metru koblihu. Pak nám zbývá nějakejch 12,5% voličů, kteří jsou opravdu způsobilí v současný době volit. Na takovejch lidech je možno zakládat kvalitní politiku, která někam povede. Já neřikám, že je správně, aby měla takřka desetina obyvatel volební právo, ale já si také nemyslím, že parlamentní demokracie je správná. (Jó, přímá demokracie, to by bylo o něčem jiným). Všeobecný volební právo je samozřejmě krásná myšlenka, ale když na ni takový procento lidí sere nebo si jí neváží, tak proč ji udržovat?

Co takhle udělat test voličský způsobilosti? Byl by to test s otázkami z vlastivědy, jako třeba, kdy byla založena ČSR, kolik je poslanců, kolik senátorů, na jak dlouho jsou voleni a následně také další otázky, které by byly spíš lehce politologického rázu. Za účelem obohacení občanů o vědomosti a o větší šance u testů by byly zřízeny bezplatné kurzy pro veřejnost, kde by (koneckonců třeba studenti z peďáků pod dozorem kantorů) přednášeli lektoři o tom, co to je konzervatismus, vysvětlovali by i aktuální problémy, jako třeba dejme tomu nezaujatě by vysvětlili problematiku restitucí, atd. atd. a následně by občan mohl složit test voličské způsobilosti. Následně by dostal dejme tomu nějakej volební průkaz a mohl by jít k volbám. Tím bychom se zbavili vlivu populistických papalášů, kteří vyhrávají volby s hesly „Levnější salám“ a „Fotbalová reprezentace vyhraje MS“.

Šanci by dostaly strany s konzistentním volebním programem, nové tváře a skutečně západoevropská politika.

Osobně se bojím, že by to byl jeden z mála způsobů, jak lidi donutit k voličské zodpovědnosti.

Smršín

Smršín von Kokotoff

Kupte mi pivo a budu vás mít rád.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>