„Už je ráno, vstávej“, budí mě jako každý den. Zase musím vstoupit do tohoto světa nesnází a nadbytečných zbytečností. Lehce omámen vstávám. Obraz se pomalu doostřuje. Podívám se z okna, zatažená temná obloha. Jdu do kuchyně, kde na mě čeká snídaně. Rozsvítím velké žluté světlo. Podruhé mě mé oči zabolí. Snažím se pozřít potravu. Žaludek, zdá se, spí. Trochu se opláchnu, snad to pomůže. Nešikovně se oblékám, beru brašnu a razím do školy. V úplné tmě.

Město spí, lidé však utíkají do přepravních dodávek. Je plno. Nevešel jsem se. Rozhodl jsem se jít pěšky. Vzpomínám si, že občas touhle dobou vycházelo slunce. Dnes ne. Dopotácím se do školy, usednu do lavice. Někdo třikrát starší mumlá spoustu informací, zdá se, že snad pro sebe. Další hodina, pobuda vyprávějící nesmyslné příběhy. Další… snažím se přijímat informace, ničemu nerozumím. Přestávka, jsem unaven. Zbývají další čtyři hodiny, netečně sedím, nevnímám.

Jdu domů. Do vagonu jsem se vešel. Jentaktak. Pohlížím na ostatní. Je vidět, že jim to vadí. Byl jsem zpražen několika nehezkými pohledy. Už to neudělám. Jsem doma. Na nic náladu nemám, vše jde stranou, když jsem unaven. Lehnu si a pomalu usínám. Nejhezčí část dne.

Červená. Ahoj Ivane. Vidím svého kamaráda z dětství. Točíme se na vertikálním kolotoči. Jsem ten, co se točí. Zelená. Anežka! má dávná láska. Jde blíž ke mně. Začínáme se točit, je to jako vír. Točená zmrzlina!! Točená zmrzlina! Jdu po náměstí a je mi natočena zelená zmrzlina, ochutnávám. Chutná jako javor. Podívám se zpět. Všechno je modré a hraje modrá hudba. Tu zmrzlinu mi natočil můj táta. Jdeme znovu na kolotoč. Jsme tam všichni čtyři. Otáčíme se a plujeme po krajině, hory obklopené javory, vidím slunce. Jemné paprsky září na mé ruce. Cítím se šťastný, mám vše, co jsem kdysi měl a bylo mi sebráno.

Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>