video

youtube-logo             Tak jsem si dneska projížděl programy klubů, do kterých již dlouho nevkročila má noha. Docela mne zaujal projekt, který jsem zahlédl v programu paláce Akropolis. Jmenuje se Being Human Being.  Hudebně se na něm podílejí: známý francouzský trumpetista Erik Truffaz spolu s elektronikou ovládanou Murcofem. Hlavním faktorem jsou však obrazy namalované autorem komiksů a režisérem Francouzem Enki Bilalem. Tak pln zvědavosti jsem zavítal na Youtube. Představení vypadá velmi zajímavě. Melancholická hudba, doplňovaná krásnými ilustracemi. Myslím, že to bude inspirativní a tajemný zážitek (projekce bude uskutečněna zítra 6.2.). Ale na druhou stranu mě přinutil se zamyslet nad otázkou vizualizace hudby.

Většina (nejenom) mladých hudebníků točí videoklipy. Nejspíš proto, že táhnou. Ale proč tomu tak je? Copak lidem nestačí hudbu poslouchat? Když si pustím hudební video, tak ho stejně nesleduji a poslouchám pouze concert-audience-stock1214muziku. Mám pocit, že když člověk video pozoruje, nemůže vnímat hudbu, tak jak by ji vnímalo jeho srdce. Videoklip se nedá srovnávat ani s nahraným „živákem.“  Na tom vidíme celé vystoupení interpreta. Všechny emoce, přednes a soustředění. Samozřejmě, nahrávka se nedá porovnávat s živým koncertem, kde máme navíc ještě přímé vlnové propojení s muzikantem. Videoklip nám ale k hudebnímu zážitku nepřidává zhola nic, ba naopak. Většina z nich je sestříhaná ze záběrů na muzikanty, prokládaných příběhem písně a v horším případě příběhem úplně jiným. Cožpak nám úplně došla fantazie? Představme si takový videoklip ke klasické skladbě nebo k jakékoli instrumentální skladbě. To bychom se nemohli vůbec soustředit na naši mysl. Hudba si s námi má pohrávat a inspirovat nás k obrazotvornosti. Jen tak poznáme své oblíbené skladatele a interprety. Když sledujeme klip, upneme se na určitý objekt, jenž se v něm nachází. Držíme se ho skrz celou píseň. Tento objekt je ale vytvořen naprosto jinou hlavou než je ta naše. Podle mě se má na tvoření hudby podílet jak skladatel, tak posluchač. Videoklip tuto možnost neumožňuje. Myslím, že je to pádný námět k zamyšlení. Zajímalo by mě, zda by Mozart točil ke svým skladbám videoklipy?

Honza König

Honza König

Šťastný pesimista. Pierot a násemíčník, kterej po nocích hraje na kytarující struny hlavou dolů. Miluje pakobylky a mír!!!

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>