storytelling

V poslední době se story-telling dostává čím dál víc do povědomí lidí. Konají se story-tellingové akce i různé vzdělávací projekty jsou založeny na bázi této metody. A o co to tady vlastně jde? Už podle názvu vám asi došlo, že to bude mít co do činění s vyprávěním příběhů. Jedná se o performativní disciplínu, zahrnující ústní představení příběhů rozmanitého stylu i žánru. Je to poměrně nová legrace, neboť vznikla na konci minulého století a nutno říct, že v posledních letech se těší stále větší popularitě.
Jistě si řeknete, že různé pověsti, pohádky a neuvěřitelné historky jsou tu s námi od nepaměti. A napadne vás, že je-li tomu tak, proč se s tím dělá právě teď takový povyk. Jen málo lidí si uvědomí, že ústní předávání je už více či méně raritou a setkáme s s ním snad už jen u dětských postýlek. To právě chtějí příznivci této kratochvíle změnit. Snaží se obnovit, co bylo dříve samozřejmostí. A kdo ví? Třeba se story-telling jednou stane fenoménem a my se budeme rozhodovat, zda půjdeme do kina nebo si poslechnout vyprávění. Nutno dodat, že v některých zemích už tomu tak bude. Například Velká Británie je toho příkladem. Tady je malá ochutnávka jednoho britského divadelního představení, ve kterém neuvěřitelné historky z rukávu sype jeden z velkých příznivců tohoto žánru – Neil Gaiman. Čeští čtenáři znají jednoho z největších současných tvůrců fantasy například z knih o Sandmanovi, či díky románu Nikdykde.

Interpreti vyprávění jsou velmi často i jejich autory. Posluchači mají tak jedinečnou šanci dostat se pod slupku vypravěčovy představivosti a vypravěč sám dostává možnost ukázat, co v něm je a svojí tvorbu představit v tak trochu jiném světle.
Akce story-tellingu většinou probíhají následovně: parta nadšenců se sejde v nějaké kavárně a stráví odpoledne poslechem a vypravováním o roztodivných událostech s většinou fantastickým nádechem.
Story-telling už má i svůj den. A to je 20. březen. Ve světě se slaví už několikátý ročník. Praha se však může těšit na ročník teprve druhý, ale i to je lepší než nic. Stejně jako vloni proběhne v tento den spousta vypravěčských akcí. Asi největší z nich se bude konat pod záštitou vzdělávacího projektu Varianty organizace Člověk v tísni( http://varianty.cz/index.php?id=15&news=498). Na programu budou přednášky, workshopy i zajímaví hosté. Z těch zahraničních vystoupí například italská vypravěčka Giovanna Conforto. Co ještě dodat? Snad že letošním tématem jsou monstra a draci, takže je určitě na co se těšit.

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>