dffg

Kdo by neznal Káju Saudka a jeho Muriel? Dnes už kultovní komiks Muriel a andělé vytvořil Saudek společně s Milošem Macourkem v roce 1kaja-saudek-muriel-a-andele969. Není překvapením, že vzhledem k tehdejší situaci v Československu byl okamžitě zakázán. O slovo se přihlásil až v roce 1991. Během chvíle se vyšplhal na první příčku komiksového žebříčku a dodnes si své místo hájí. A to i navzdory tomu, že jeho autor je už osm let v kómatu.

Vnadná kráska Muriel, jejíž předlohou byla Saudkova tehdejší přítelkyně, ale zase rozvířila klidné vody uměleckého světa.
Zhruba před dvěma lety se zázračně objevil originál komiksu, který těsně po svém narození zmizel neznámo  kam. Rodina Káji Saudka tvrdí, že on dílo rozhodně neprodal ani se ho jinak nevzdal. Je prý pravděpodobnější, že bylo album ukradeno.
Teď měl být kultovní výtvor vystaven a 16.února měla proběhnout jeho dražba (jen tak pro zajímavost, vyvolávací cena se měla pohybovat okolo 6 miliónů korun). Nenašel-li by se zájemce o celé dílo, bylo by rozprodáno po částech, což by znamenalo jeho jistou zkázu.
Těsně před napjatě očekávaným vystavením v Topičově salonu v Praze ale všechny listy zabavila policie. Stalo se tak na základě trestního oznámení, které, jak se později zjistilo, vyšlo od rodiny Káji Saudka. Důvod, kvůli kterému se tak stalo, je zjevný: touha za každou cenu předejít opětovnému ztracení neodmyslitelné klasiky české komiksové tvorby.
„Je to právní spor o vlastnictví díla, které bylo asi odcizeno z prostor Mladé fronty, kde mělo před čtyřiceti lety vyjít. Máme za sebou první úspěch. Víme, že teď dílo nezmizí z povrchu,“ říká právník Saudkovy rodiny Tomáš Nielsen.
Policie prý provede důkladné vyšetřování, které snad objasní záhady těch čtyřiceti let, kdy se Muriel toulala takřka po všech čertech.
A co by se stalo, kdyby se komiks navrátil zpět k Saudkům? Výtvarníkova manželka se nechala slyšet, že si dílo nenechá pro sebe, ale dozajista ho vystaví. „Kája to maloval pro národ, ne pro sebe,“ říká Johana Saudková.
Nezbývá nám tedy nic, než doufat, že se soudní spory, které budou jistě následovat, nepovlečou v řadách let, a že si co nejdřív budeme moci originál jednoho ze symbolů české kultury prohlédnout na vlastní oči.

 

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>