bio1

Co se vám vybaví, když uslyšíte jméno Marguerite Ann Johnson? Možná si je spojíte s nějakou hollywoodskou tvářičkou, možná se vám nevybaví nic. Přesto by ale žena, nosící toto jméno, měla mít pevné místo v povědomí všech lidí a nejen na území Ameriky, jak je tomu dnes. Čím se tato žena proslavila?
Prosazovala práva černošské komunity i žen v Americe. Jako spisovatelka dala světu kvalitní autobiografie, krásné verše i dílka pro dětské čtenáře. Napsala přes 30 knih, několik divadelních her. Bohužel jejich české překlady nejsou k mání. I Know Why the Caged Bird Sings je kniha, kterou se proslavila nejvíce.
Studovala tanec, dělala striptérku a recitovala při inauguraci Billa Clintona. Je držitelkou ceny Grammy a dostala se jí pocta v podobě nominace na cenu Pulitzerovu, a to díky sbírce Just Give Me a Cool Drink of Water ‚fore I Diiie. Její spolupráci ocenil Martin Luther King, Nelson Mandela i Oprah Winfreyová.
Narodila se 4. dubna 1928 v Misssouri.
Včera, 28. května, tato žena zemřela.

Už víte, o kom je řeč?
Jestli stále trochu tápete, tak je tu poslední indicie: Tato neobyčejná žena, je známější pod jménem Maya Angelou.
Umělkyně, jak jinak než s pohnutým mládím(např. již ve svých sedmnácti ji potkalo mateřství), se neodmyslitelně zapsala nejen do amerických dějin a vzpomínka na ni je to nejjednodušší, co můžeme udělat.
Tak tedy vzpomínejme.

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>