Foto

Fotoaparáty jsou čím dál tím levnější, fotit se dá i na mobilní telefon v ceně dvou tisíc korun. Nepřímou úměrností k tomu se zvyšuje počet lidí, kteří sami sebe nazývají fotografy. Nebudu zde uvádět konkrétní lidi, určitě si sami dokážete dosadit svého kamaráda, který fotí stejně, ne-li hůř než vy, jen má ohromnou zrcadlovku, ale přesto je nejvíc pyšný na své fotky na Instagramu.

Nechci však tvrdit, že každý, kdo používá síť Instagram, je pozér, který neumí fotit. Existuje spousta výborných fotografů, kteří dávají fotografie právě sem kvůli sebezviditelnění. Avšak tím právě riskují zařazení mezi tyto ‚instafotografy‘ jídla, svého (ne)uklizeného stolu a nového outfitu.

instagram logo


Instagram logo

Kam toto ohromné zvyšování počtu pseudofotografů spěje? Ze všeho nejhorší je přeplnění trhu nekvalitními fotografy, což pro ty opravdu dobré znamená menší příležitost k práci, a to ze dvou důvodů.

1) Lidé se při výběru fotografa (například na svatbu) podívají na maximálně portfolií různých fotografů a na toho skutečného ani nenarazí.
2) Špatní fotografové si jsou vědomi svých horších kvalit a od toho se odvíjí jejich cena. A jelikož jsme v Česku, většina lidí raději ušetří a vezme horší průměr, než aby si připlatila za kvalitu. Ostatně je to s fotografií stejné jako s jakýmkoli jiným zbožím.

Jako ukázku toho, že si nevymýšlím, můžu uvést českého reportážního fotografa Jana Šibíka. Pro mě jediný důvod, proč bych si měl koupit vydání stále více bulvarizovaného plátku Reflex. Jan Šibík před několika dny uvedl, že Reflex opouští. Proč? Šéfredaktor Pavel Šafr mu prý oznámil, že jeho fotografie již nepotřebuje. Jak někdo může nepotřebovat jednoho z nejlepších tuzemských reportážních fotografů? Protože tady je prostě lepší mít dvě obyčejné fotoreportáže než jednu dobrou.

Nakonec mám prosbu na všechny pseudofotografy. Zamyslete se nad sebou. Jste si jisti, že ona fotografie je opravdu váš životní směr? To, že vyfotíte svoji snídani z vás nedělá fotografa. Je zbytečné zakládat si facebook stránku, když jste vyfotili hezký kámen na dovolené. A ještě něco. Na fotce je důležitější světlo než retro filtr z Instagramu.

Karel Kolář

Karel Kolář

Fotím. Miluju kafe, čaj a kakao. Mám rád knížky, filmy, léto, park.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>