S tímhle článkem, s tímhle obviněním nás všech, včetně sebe, přicházím pozdě – Vánoce jsou už za tejden a většina lidí už má dárky za sebou. Já teda třeba ne, ale věřím, že ostatní lidé jsou svědomitější a nebudou poletovat po obchoďácích třiadvacátýho. Já si to asi nechám na úterý. To by šlo.

Takže abych tedy nějak uvedl to obvinění, proti kterému prakticky není obhajoby. Až budete někomu dávat novou košili, sukni, kabát, tak si uvědomte, že ho vyrobili negramotní dělníci v Číně nebo Bangladéši, jejichž mzda činí dolar na hodinu (pokud vůbec), a ti půjdou do práce i na Štědrý den – protože to je úterý. Taky si uvědomte, že odpad z té textilky vypouští hned do řeky, která je vedle, a tím jí zasíraj chemikáliema. Dáte matce diamantový náušnice? Dáte je své přítelkyni nebo manželce? Poděkujte těm desetiletejm dětem v Sierra Leone za to, že je pro vás vykutaly. Nový auto, motorka? Výborně, krom dělníků vám poděkuje i příroda, protože jí zasere těžba ropy pro vaše auto a v neposlední řadě také za pár let likvidace onoho auta. A až uvidíte pod stromkem novej iPhone, tak si vzpomeňte na konžské děti (mnoho z nich se narodilo kvůli tomu, že jejich matky znásilnili rwandští rebelové), které kutají v dolech coltán.

Jak jste už pravděpodobně poznali, takhle by se dalo zaútočit zcela na cokoliv, snad kromě figurky, kterou vyřežete z větve stromu. Ale já po nikom nechci, aby slavil Vánoce jako v devatenáctém století a obdarovával se jablky a radoval se nad dřevěnou káčou. K čemu chci vyzvat, je reflexe. Zamyslete se nad tím, co skutečně potřebujete nebo co skutečně chcete a nad tím, co ve skutečnosti bylo potřeba na to, aby se ta věc vyrobila. A následně vybírejte to, co má nejmenší dopad na vaše okolí a zároveň vám to udělá radost. Třeba knížka. Ale uvědomte si, že papírny vypouštěj do řek stejně jako jakákoliv jiná továrna hafo sraček, takže ať za to ta knížka stojí. Žádnej twajlajt, nic takovýho. A uvědomte si, až budete vyjídat babičku, že jsou taky lidi, který na tom nejsou ani zdaleka tak dobře, jako vy.

P.S.: A ona ta mírovost Vánoc je taky zpochybnitelná, Ježíš se totiž narodil úplně jindy a Vánoce měly vytlačit pohanský svátky slunovratu, to jen tak na okraj.

Smršín

Smršín von Kokotoff

Kupte mi pivo a budu vás mít rád.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>