Surfer's_Choice

Unknown Legend, tak zní název jedné skladby od Neila Younga, a jelikož on představuje hudebního outsidera, dal název celé rubrice. Postupně vám představím řádku kapel, o kterých jste měli slyšet. Měli, ale faktem je, že jste o nich pravděpodobně (moc) neslyšeli. Pojďme se na jednu z nich podívat.

Dick Dale

Původně sice chtěl hrát kovbojskou muziku jako Hank Williams, ale po tom, co se jeho rodina přestěhovala do Kalifornie, totálně propadl surfování. Surfoval od úsvitu do západu a do své hudby chtěl promítnout zážitek a pocity z ježdění na vlnách. Už v dětství uměl hrát country na ukulele, později se ještě naučil na obdobu bubnu u nás známého především jako „djembe“. Přátelil se i s panem Fenderem (ano, tím panem Fenderem), kterému značně pomáhal při tvorbě jeho nejznámějšího modelu Fender Stratocaster. Jednoho dne mu pan Fender podal pravorukou kytaru, levorukému Daleovi to příliš nevadilo a začal na ní hrát obráceně. Pana Fendera to sice rozesmálo, ale Dick Dale tímto počinem a také tím, jak úderně (prý díky zmiňované hře na „djembe“) a rychle hrál, vytvořil zcela nový žánr zvaný „surf music“. To vše na samém konci padesátých let. Velmi ovlivnil Jimiho Hendrixe, Eddieho Van Halena a vskutku také celý heavy metal. Je škoda, že jméno Dick Dale u nás není moc známé ani mezi muzikanty, přitom alespoň jednu jeho skladbu slyšel snad každý. Je to jeho skladba Misirlou, která byla použita i v tak známém snímku, jako je Pulp Fiction.
Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>