GaryNuman

Unknown Legend, tak zní název jedné skladby od Neila Younga, a jelikož on představuje hudebního outsidera, dal název celé rubrice. Každých přibližně deset dní vám představím kapelu, o které jste měli slyšet. Měli, ale faktem je, že jste o ní pravděpodobně (moc) neslyšeli. Pojďme se na ní podívat.

Gary Numan

O Garym byste asi slyšeli, pokud bychom teď byli v osmdesátkách. Právě v těch letech se více či méně proslavil, hlavně se svým singlem „Cars“, ale tipuji, že v té době v Československu o něm nepadla ani zmínka. V těch letech prosazoval žánr New Wave, což byl žánr vycházející z punku směřující dost do popu a využívající hojně syntezátory. Jelikož poslouchat synth-popově laděné osmdesátky ještě dnes, se mi zdá jako velmi autodestruktivní, rád bych vám doporučil spíše jeho současnou tvorbu. Gary Numan se dokáže pohybovat na hraně rocku a elektroniky s takovou elegancí, že může zaujmout klidně oba fanouškovské tábory zároveň a rozhodně to nepůsobí křečovitě, jako u většiny takovýchto pokusů. Mimo to je nejoblíbenějším zpěvákem a skladatelem postavičky Izzy z komiksové knihy Ellen Forneyové, alespoň tak jsem se o něm dozvěděl já.

Vhodné pro: všechny vyznavače kvalitní hudby, pro které žánr není to nejpodstatnější. Jako ukázku jsem vybral dvě skladby z jeho nového alba Splinter (Songs from a Broken Mind), první spíše ostřejší elektronicky laděnou, druhou jemnější, která mi zvláštním způsobem v některých pasážích připomíná i Pink Floyd.
Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>