10447839_576728135773563_5329300529690353375_n

S včerejším dnem vtrhlo oficiálně do ulic léto. Zase bude vedro, v tramvajích se na sebe budou lidé mačkat a vytrvale se potit, v rozpáleném městě bude nedýchatelno a člověku se z toho všeho možná bude chtít někam utéct. Válet se na balících sena, na zaprášených kolech brázdit hrbolaté asfaltky vedoucí rozkvetlými poli, rozbíjet si kolena, lézt na stromy, usínat pod širákem, užívat si líná rána, snídat a obědvat a večeřet na verandě a mít se prostě príma a nespoutaně.

Za vyšší levl príma a nespoutané pohody jsou dnes považovány letní festivaly. Dobrá vícedenní hudební akce tohoto typu se pozná podle velkých billboardů u silnice, dobře cílených reklam, těžce vykoupených permanentek a obrovské klientely. Při pohledu na fotky tisíce lidí mačkajících se pod obrovskou stejdží a stanového městečka, které koncentrací stanů připomíná spíš uprchlický tábor v Tanzanii, si pokaždé vzpomenu na ono vedro, nedýchatelno a zpocenou tlačenici z pražského MHD.

Letní festivaly ale nemusí být jen megalomanské akce za megalomanskou cenu a s megalomanským počtem lidí naladěných na nesourodou vlnu. Všechno se to dá totiž zvládnout bez stresu, tlačenice, komerce jak kráva a naprosto vyždímaných kreditek a peněženek. Zmatená kudrlina vám přináší několik tipů na letní festivaly, kde platí pravidlo – za málo peněz hodně muziky.


Vlčkovice fest (11. – 13.7., Vlčkovice)

Pohodová víkendová benefiční akce na statku ve Vlčkovicích u Votic, pořádaná obecně prospěšnou společností Statek Vlčkovice, která sbírá prostředky na budování sociálního bydlení pro znevýhodněné mladé osoby a na obnovení kulturního architektonického dědictví obce Vlčkovice. Většina produkce probíhá v budově ovčína, na okolních loukách naleznete nejrůznější stánky i malé stanové městečko. Letos se můžete těšit na výborný program, v rámci kterého vystoupí například kapely Už jsme doma, Zuby nehty, Mucha, Vobezdud, N.V.Ú., divadlo zahrají Buchty a Loutky, Víťa Marčík, cirkus TeTy, divadlo DAMM, k vidění bude vystoupení autorů blogu 1000 věcí co mě serou, nebudou chybět ani diskuze, promítání filmů, koupačka v rybníce, nebo již tradiční fotbalový zápas družstev. Cena permanentky je 350 korun. Více informací na http://www.statekvlckovice.cz/.

Boskovice – festival pro židovskou čtvrť (10. – 13.7., Boskovice)

Zajímavý jihomoravský festival (pořádaný již po dvaadvacáté Unijazzem (kavárna/hospoda/dějiště kulturních akcí na Praze 1 – pozn. red.)), který na rozdíl od ostatních letních festivalů probíhá na území celého města – hudbu, filmy i divadlo si tedy užijete nejen v amfiteátru letního kina a místní sokolovně, ale i v synagoze, nebo zámeckém skleníku. Ročník 2014 přináší z hudby například polské Akurat, DVA, Kopec Šišek, Kazety, Neřvi mi do ucha, United Flavour, nebo Nylon Jail, z divadel pak vystoupí Naboso, Clipa Theater, nebo Toy Machine a filmová produkce nabídne kousky jako je Olga, Starci na chmelu, Panelstory aneb jak se rodí sídliště či Karel Kryl – kdo jsem? Permanentka na 4 dny stojí 490 korun (390 pro studenty), za stan zaplatíte 20 korun na celou dobu festivalu. Více informací na http://www.boskovice-festival.cz/.

Povaleč (1. – 3.8., Valeč, Karlovarsko)

Festival Povaleč, který vznikl z iniciativy několika kamarádů v roce 2006, je každoročně organizován tak, aby nebyl založen na profitu, ale dává si za cíl sbližovat a dávat prostor kvalitní kultuře. Hlavní stage stojí v zámecké jízdárně, na přilehlých loukách najdete i druhou stage společně se stanovým městečkem, v jabloňovém sadu je v šapitó třetí stage a v zámecké zahradě většinou probíhá valná většina nehudebního programu. K výrazným jménům letošního ročníku petří například Poletíme?, Prago Union, Rainbow Girls, Prodavač, či kapela NANO. Nebudou chybět ani DJ’s, divadla a filmové projekce. Výhodou festivalu je kromě dobrovolného vstupného (které je však doporučené na minimálně 250 korun) i povalečbus, kterým se za 100 korun dostanete od Dejvické klubovny přímo na místo konání festivalu. Více informací na http://www.povalec.cz/.

Otevřeno Jimramov (22. – 24.8., park Bludník, Jimramov)

Příjemný festival pořádaný klubem Sluníčko a konaný již po dvacáté páté v malebném Jimramově na Vysočině, letos slaví jubileum. Na hlavním podiu proto ve velkém stylu zahrají kapely jako Původní Bureš, Traband, Zuby nehty, Znouzecnost, Květy, Plastic People of the Universe a vystoupí i Vladimír Merta a Vladimír Mišík a etc. Zajímavá muzika bude k poslechu i v Irském stanu, k vidění v místní sokolovně budou letos filmy Postel a Uprostřed nicoty. Nocleh je zajištěn buď v již zmíněné sokolovně, či přímo v parku ve vlastních stanech. Cena permanentky je 300 korun v předprodeji. Více informací na jimramov.klubslunicko.cz/.

foto zdroj: festival Votvírák

Anibou

Ani Boučková

Maluje již od útlého věku.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>