images

Tim Burton je jedním z nejznámějších filmových režisérů a scénáristů současnosti. Tento kalifornský rodák se za svou více než třicetiletou kariéru stačil podepsat pod takové trháky, jako je Batman, Střihoruký Edward, Ed Wood nebo Ukradené Vánoce. Tyto snímky se staly už bezpochyby klasikou a svět kinematografie by bez nich byl o poznání chudší.
Burtona ale nemůžeme vnímat pouze jako režiséra. Svými výtvory dalece zasahuje i do jiných odvětví.
Že se umí s grácií zhostit pera jsme si mohli ověřit díky sbírce básní Ústřičkova smutná smrt. I když její první překlad tehdy nedopadl slavně. Stal se svým výrazně špatným zpracováním legendou a ačkoliv byl vyprodán právě díky své bizarnosti, k dotisku, díky bohu, nedošlo. Druhý překlad Richarda Podaného o pár let později dopadl o poznání lépe a vzniklo tak hravé, dech beroucí dílko, působící stejně jako Burtonův originál.
K radosti fanoušků jeho surrealismem prostoupené tvorby bude mít česká veřejnost zanedlouho poprvé šanci se seznámit i s režisérovou další tváří. Praha pozná Tima Burtona jako výtvarníka. A to velmi schopného. Od 28.března do 3.srpna bude pod záštitou Galerie hlavního města Prahy k vidění retrospektivní výstava umělcovy výtvarné tvorby. V prostorách domu                       U Kamenného zvonu se návštěvníci budou moci těšit nejen na filmové připomínky, například v podobě kostýmů a storyboardů, ale také na spoustu soch, obrazů, skic, fotografií a grafik. Obdobná výstava se konala v New Yorském muzeu Moderního umění v roce 2009, kde ji za pět měsíců navštívilo na neuvěřitelných 800 000 lidí a stala se tak třetí nejnavštěvovanější v celé historii muzea.
Nenechte se však mýlit. Na své si přijdou nejen skalní fanoušci, ale v podstatě kdokoliv, kdo má chuť nechat se strhnout atmosférou někdy bezmála až psychedelických světů vytvořených z čisté fantazie umělcovy mysli.
Jako další lákadlo, které může tato mimořádná akce nabídnout je například relaxační zóna nebo videoprojekce filmů vyšlých z Burtonovy dílny.
Pouhou třešničkou na tomto halucinogenním dortu je samotná vernisáž. Výstavu totiž zahájí Tim Burton osobně.

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>