Untitled

Že jste nikdy o TAFTA neslyšeli? Zvláštní, přitom tato dohoda může ovlivnit budoucnost naši a našich dětí více než kdejaké volby.

TAFTA [1] neboli Transatlantická dohoda o volném obchodu, někdy také TTIP [2], je projednávaná smlouva mezi USA a EU. Dalšími členy by se mohly stát země EFTA [3] a NAFTA [4]. Byla navržena již v 90. letech ve spolupráci korporací [5], USA a EU. Na povrch se dostala znovu v roce 2007 a realizace má proběhnout do dvou let (2015). Už na první pohled s ní není něco v pořádku. Za prvé to, že se projednává již od zárodku za zavřenými dveřmi, takže o ní víme akorát útržky a obecné informace. Takže je neoficiálně tajná. Za druhé má spousty tajných dodatků, které si nemá právo přečíst snad nikdo. Snad v nich je tajně zapsáno, že budou levnější rohlíky, kdo ví.

Takto se hlasuje a jedná v dnešní době o množství smluv a zákonů, nejvyšší politici se za zavřenými dveřmi domlouvají s korporacemi, které ovládají elity. Když už ne jindy, tak u takto rozsáhlé dohody je potřeba se nad tímto procesem pozastavit a říct si, jestli ti blázni, co mluvili o nějakém tom NWO (New World Order), neměli nakonec pravdu.

Co se o ní ví? Je to smlouva upravující většinu částí běžného i neběžného života občanů zúčastněných států, ať už přímo nebo nepřímo. Jako plus je uváděno 400 000 nových pracovních míst (což dle mého názoru nestojí za řeč, když vezmete v potaz, že jen v ČR je k listopadu 2013 nezaměstnaných 557 058). Slibují také snížení cen, v důsledku zrušení cel a volnějšího pohybu zboží (to je také k ničemu, jelikož to doženou zvýšením cen ropy). Důležitá část se zaobírá sjednocením a úpravou všech možných norem. To v praxi znamená, že se bere vždy ta mírnější jako platná. Například, když je v EU zakázáno prodávat neoznačené GMO potraviny a v USA označeny být nemusí, po zplatnění této dohody, by se mohly i v EU prodávat neoznačeny. Z čehož rozhodně nadšen nejsem, jelikož USA je tady ten, kdo má volnější pravidla pro potraviny. Pravidlo „mírnější platí“ už ale nefunguje pro bezpečností normy. Bál bych se proto, že by se jednalo o zavedení podobně policejního systému jako v USA, založeného na honbě na teroristy. Je to přiblížení se USA ve všech směrech. Uvažte sami, zda je USA dobrým vzorem, či ne. Za mne rozhodně ne. Míra prohnilosti států v EU je (i když mnohdy velká) menší než v USA. V dohodě je ukotveno také ustanovení o autorských právech, podobně jako ve smlouvě ACTA. Co dál smlouva obsahuje a neobsahuje, se můžeme jen dohadovat.

„Dokument je výsledkem Transatlantického obchodního dialogu, kterého se zúčastňují největší společnosti USA a Evropy, které si vysloveně přejí:

  • odstranit překážky pro obchod, které nazýváme ochranou životního prostředí, ochranou spotřebitele, bezpečnost potravin, antimonopolní opatření a finanční regulace
  • zavádět nová práva pro duchovní vlastnictví (pozn. návrat ACTA)
  • zavádět lepší ochranu investic přes arbitrážní řízení (pozn. země východní Evropy, již mají bilaterální smlouvy s USA a ČR je v důsledku pátá nejvíce žalovaná země světa).“

– Lori Wallach z Evropského parlamentu

Možná namítnete, že je to jen dohoda o volném obchodu, nedá se srovnávat s EU a nebude mít takovou moc. Ale tato dohoda má dokonce přednost před legislativou států, takže korporace mohou na jejím základě například žalovat státy a vnitrostátní zákony, ani ústava už nás neochrání. Také můžete říci, že pochybná dohoda se spoustou tajností neprojde ratifikací v členských státech, ale co když Vám řeknu, že žádná ratifikace nebude, bude stačit jen souhlas komise a hotovo.

Před NWOoC (New World Order of Corporations) už nebude úniku. Korporace vládnou světu již dnes, nenechme ovládnout naše životy nadobro. Myslím, že bychom se měli postavit takovéto formě globalizace ne z důvodu toho, abychom byli samostatní, ale abychom byli svobodní. Tohle není spolupráce, která je výhodná pro lidi, státy a lepší život, je dobrá pro korporace, aby naše životy lépe ovládly, měly větší moc a přísun peněz (neznám jejich přesné záměry). Je to politicko-lobbistická hra, která nemá naprosto nic společného s demokracií.

Závěrem bych chtěl říct, že nikdo vlastně neví, co dalšího dohoda zahrnuje, ale minimálně vyjmenované věci by měla. Není to žádná konspirace, jsou to fakta, ale udělejte si na ně vlastní náhled. Teď víte vo-co-go, takže se můžete popídit po dalším infu. Navíc se na internetu objevují nové informace každým dnem, tak lovu zdar.

 

Aktualizace (14.11.2013):

https://wikileaks.org/tpp/ – uniklá kapitola TPP (TAFTA) o duševním vlastnictví (návrat ACTA)

 

___________________________________________

[1] Transatlantic Free Trade Area

[2] Transatlantic Trade and Investment Partnership

[3] Euroean Free Trade Association (Island, Lichnštejnsko, Norsko, Švícarsko)

[4] North American Free Trade Agreement (USA, Mexico, Canada)

[5]  Coca Cola, Food and Drink Europe (Unilever, Kraft, Neslé ….), Monsanto a mnoho dalších.

Jiří Jelínek

Jirka Jelínek

Průměrný uvědomělý mladý člověk, zajímající se mimo zajímavých věcí, o kterých se nedá psát, o světové dění a konspirační bláboly. Rád fotí, prochází se přírodou, tráví čas s kamarády a tvoří. Myslí si, že je jiný než ostatní a možná tomu tak je, možná taky vůbec. Nejraděj by obletěl s foťákem celou galaxii, ale nemá na to mimozemský pohon, který mu sebral pentagon. (Ne, prosím Vás, jsem naprosto normální :) )

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>