skinheads

Dnes si povíme pár informací o skinheads. Tato subkultura je často interpretována nesprávně, proto je celkem důležité o ní vědět více, ať třeba víte, na koho můžete na ulici narazit.

skinheads
Historie
Skinheads se zrodili v Británii v šedesátých letech (minulého století), zejména v dělnické oblasti Londýna zvané East End. Původně se jednalo o tvrdší jádro „mods“ (o těch jsem psal předminule), do jejich módy přidávali prvky dělnického oblečení (Levisky, těžké pracovní boty, …), všichni patřili do dělnické třídy a rádi se bavili pitím a koncerty. Právě v koncertních sálech začali čím dál častěji potkávat jamajské přistěhovalce, kteří si říkali „rude boys“. Ti se potýkali se špatnými finančními podmínkami stejně jako skinheads, ale nosili černá saka po vzoru gangsterů a typické „Trilby“ klobouky. Často si nezaměstnaní rude boys přivydělávali tanečními soutěžemi nebo pouštěním desek v klubu. Z Jamajky si přivezli svoji hudbu zvanou „ska“ (rychlejší předchůdce reggae), kterou často pouštěli na deskách, které si do Británie přivezli. Módům i nově vznikajícím skinheadům se tento v Británii do té doby neslyšený žánr velmi zalíbil, začali se potkávat dohromady, celkově se scéna promíchala a vznikla už skutečná subkultura skinheads.

Čekali jste, že skinheads budou od počátku rasisti? To je právě ona desinterpretace, hnutí je rozděleno na dvě části, či spíše ještě na více, ale o tom později, teď se vraťme.

Skinheads se vyznačovali pitím, tetováním, sledováním fotbalu, hospodskými rvačkami, chozením do posiloven a na koncerty, velmi krátkými vlasy, nošením levisek (což nebylo běžné pro střední a vyšší vrstvy), kšandami, košilemi nejlépe značky Ben Sherman, těžkými botami a bundou Harrington. Byli hrdí na svůj dělnický původ, zpočátku byli celkem apolitičtí, ale spojovala je nenávist k hipíkům a policistům. Neměli v lásce celé hnutí hippies pro jeho sluníčkovost, obsesi různými drogami, původ z vyšších tříd a planost celého hnutí. Proti policistům začali razit heslo A.C.A.B. („all cops are bastards“), které si nechávali často vytetovat.

Rozdělení scény
V sedmdesátých letech přichází série útoků na pákistánské přistěhovalce v Británii. Ti jsou obviněni, že místním berou práci a jejich obchody jsou často vydrancovány. Postupně vzniká rasisticky orientovaná větev nazývaná jako white power skinheads, neo-nazis skinheads či posměšně „boneheads“. Dnes je představa o hnutí skinheads – především médii – prezentována právě na této nepůvodní větvi, která má s původním hnutím pramálo společného. U nich je mnohem častější oholení vlasů úplně a také se oblékají do jiných značek oblečení – např. Thor Steinar.

Jako opozice k tomuto hnutí byla založena organizace či dnes spíše hnutí SHARP (zkratka „Skinheads Against Racial Prejudice„ – „Skinheads proti rasovým předsudkům“) v roce 1987 za účelem zviditelnění původní myšlenky hnutí skinheads a odporu vůči rasistům a neo-nacistům. Vzniká tak spousta menších či větších potyček mezi příznivci jedné a druhé větve.

Někteří skinheadi sami sebe označují jako „trojan skinheads“ či zkráceně „trojans“. Jde o pokračovatele původního hnutí, kteří se často ztotožňují se členy SHARP, ale raději se věnují hudbě a hospodské zábavě než vyhledávání bitek s neo-nacisty. Jejich motem je „Spirit of ’69“ (Duch roku 1969 – rok největší popularity skinheads).

Méně známou větví jsou R.A.S.H. („Red and Anarchist Skinheads“), kteří jsou výrazně levicově orientovaní a tvoří tak protipól k neo-nacistickým skinheads. Tato větev je složena jak z komunisticky smýšlejících skinheadů, tak i z anarchistických.

Hudba
Jak již bylo napsáno, skinheads si oblíbili žánr „ska“, dále poslouchali rocksteady a reggae se skinheadskou tématikou, později v osmdesátých přišel žánr zvaný „Oi!“, což je v původním znění dělnický pozdrav. Oi je variantou klasického punku orientovanou na dělnický život, hospodskou tématiku, fotbal, apod. Zde je pár příkladů.

Dále můžete zkusit Laurela Aitkena, jednoho z nejznámějších rude boys, The 4-Skins, kteří zpopularizovali heslo ACAB, kapely RedSka a Talco, které jsou z Itálie a sympatizují s RASH, Loikaemie z Německa, Booze & Glory původně z Polska nebo třeba Saints & Sinners z Česka.

Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>