Bauhaus

Rád bych vám v tomto seriálu přiblížil některé subkultury. Chuť odlišovat se od běžné společnosti a sdílet mezi sebou neobvyklé koníčky a názory mají stoupenci různých subkultur; cílem tohoto seriálu je, naučit vás je rozlišovat.
Bauhaus

Gothic

Kolébkou gotické subkultury se stal Londýn na konci sedmdesátých let minulého století, kde se gotici shlukovali především kolem klubu Batcave. Zjednodušeně lze říci, že tuto scénu založili londýnští punkeři, kteří se před politickou situací a kritikou společnosti zajímali spíše o temné stránky života, krizi osobnosti a o vztah mezi krásou a zvráceností.

Hudba
Punk byl tedy prvním z žánrů, které poslouchali, ale ten sloužil spíše jako předzvěst dalším žánrům, které budou ryze gotické a budou z punku vycházet. První z nich se stal post-punk, který by se dal popsat jako pomalejší experimentální a introvertnější odnož punku používající syntezátory. Jako příklad může posloužit první deska The Cure nazvaná „Three Imaginary Boys“ nebo debut kapely Killing Joke.

Trochu jiným příkladem tohoto těžko definovatelného žánru je kapela Joy Division, která se stala vlastně takovou předlohou všech gotických kapel, ač sama se za gotickou nikdy nepovažovala.

Z post-punku se postupem času vyvinul gothic rock, který už byl trochu umírněnější. Definovat by se dal ponurou atmosférou, strojovými bicími a zachmuřenými kytarami. Nejznámějšími představiteli jsou The Cure, Siouxsie & the Banshees, The Sisters of Mercy, Bauhaus a Killing Joke. K dalším žánrům se dostaneme později.

gothic2
Móda
Móda vychází také z punku, což v počátcích znamenalo džínsku s nášivkami oblíbených kapel – kde vedle sebe bylo možno vidět Sex Pistols a nášivku Sisters of Mercy – , roztrhané kalhoty a těžké boty – nejlépe od značky Doc Martens. K tomu pořádný sestřih. To znamenalo černě nabarvené vlasy, někdy sestřihané na vlastní gotickou variantu číra, tzv. deathhawk.

Když punkový vzhled ustupoval, začala se ještě více užívat černá barva. Černé košile, roztrhané černé punčochy na pažích, černé oční stíny, černé kalhoty, náramky/stahováky, řetězy, piercing, atp. U žen je patrné zaujetí Viktoriánskou a renesanční módou.

Inspirace
Gotická subkultura se samozřejmě inspirovala gotikou, od které přebírá onu velkolepost a temnotu. Jiní teoretikové se přiklání i ke germánskému kmenu Gótů, což má symbolizovat nesouhlas se současnou konzumní společností. V „populární kultuře“ nejvíce odkazují na Davida Bowieho, zejména tedy na jeho alter ego Ziggyho Stardusta. Ten je přilákal svým mystickým vzezřením, androgynní image, kritickými texty i pobouřením veřejnosti. Klasickým zájmem je literatura a to především Edgar Allan Poe a celý „temný romantismus“, dále pak „Prokletí básníci“ v čele s Ch. Baudelairem, horory, J. G. Ballard a Franz Kafka. Texty často, ať už přímo nebo nepřímo, vychází z této „zapovězené“ literatury.

gothic4
Žánry
I když je za primární žánr u této subkultury považován gothic rock, za její existenci se přidružilo nebo vyvinulo více odvětví tohoto hnutí se svými vlastními žánry. Zatím jsem zmínil jen britské zastoupení gotického rocku, ale zásadní kapelou se stali i The Birthday Party se zpěvákem Nickem Cavem (který může být považován za hudbu oblíbenou gotiky i při své sólové dráze) a Christian Death z USA, kde se téměř shodný styl nazýval jako death rock.

Oblíbení mohli být z části i novoromantici – jako třeba Culture Club, ale častější byli The Smiths nebo určitá alba Depeche Mode (například Black Celebration). Dalším žánrem je například dark wave, ze které bych vám doporučil kapelu Dead Can Dance. Někteří mají v lásce i psychobilly, nebo podobné gothabilly, případně se sem dá zařadit i horror punk v čele se skvělou bandou Misfits.

Nejmodernějším trendem je příklon k elektronice, zejména k EBM (Electronic Body Music), podžánru industriální hudby. I když se fandové rockové a industriální hudby mísí, obě si zachovávají svou vlastní módu a osobitost. Pro potřeby tohoto článku zůstanu u té „rockové stránky“.

Zajímavosti
Pokud vás zajímá, kdy přijde konečně na řadu gothic metal, tak nepřijde. Zastánci obou táborů se moc nemusí a vnímají se jako dvě nezávislá uskupení. Hudebně gothic metal z gothic rocku nevychází a je o dekádu dvě mladší.

Ke gothic rocku se přiklonili v určité své etapě i takoví punkoví velikáni jako UK Subs a The Damned.

Jaz Coleman, zpěvák legendárních Killing Joke, bydlí v Praze na Žižkově a může se vám stát, že půjde na stejný žižkovský koncert pro osmdesát lidí jako vy, tak, jak se to stalo mně.

Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>