11greaser

Pokud jste hráli pozorně Mafii dvojku, možná už víte, s jakou subkulturou se dnes setkáme. Pokud jste si představili Travoltu, něco je špatně. Problém je, že v Pomádě (to je ten film, jak na něm byla vaše máma v kině) je tato subkultura zastoupena, akorát že úplně zcestně. Greasers nikdy nepobíhali po lavičkách a nezpívali při tom, jakou romantickou chvíli to o prázdninách prožili. O tom tahle subkultura (díkybohu) není.

Greasers vznikli v padesátých letech v Americe, dělali potíže, překračovali rychlost, občas rozpoutali nějakou tu bitku. Jejich největším koníčkem bylo čichání benzinu. Né, že by to byli nějací smradlaví feťáci, jen měli hodně rádi auta. A to si představte, jaký byly v tý době auta. Padesátkový ameriky, nádhera! (foto) Často si také mladý greaser obstaral auťák z doby předválečné, vyndal zbytečnosti, vyměnil motor za nějakou ultravýkonnou vé-osmičku, aspoň pětilitrovou, a mohl začít drandit po městě, respektive se zúčastnit nějakého závodu podobných nadšenců. Těmto vozům se začalo říkat HotRody (foto). Když se zrovna nemotali kolem aut, pravděpodobně seděli v hospodě a poslouchali nějaký řízný rock’n’roll.

Vzhled greasera zahrnoval napomádovaný účes, koženou bundu (křivák), klasické levisky modré nebo černé, kožené boty, pravděpodobně jezdecké, někdy conversky. Prostě jako každý člen Ramones, akorát bez dlouhých vlasů.

Greasers měli svou obdobu i v Británii, kde byla spjata především s dvoukolovými mašinami. Ale o tom až příště. S greasers jsou také spřízněny motorkářské gangy v čele s Hells Angels. Kořeny mají stejné, ale dnes už motorkáři tvoří samostatnou subkulturu.


Představíme si tedy ještě motokáře. Předpokládám, že nějaký obraz o nich už máte, že se vám asi nevybaví vaše babička na skútru. Nejčastěji používají stroje Harley-Davidson, obecně jezdí na čoprech. Motorkáři mají své kluby (nebo spíš gangy), které jsou velmi početné. Tyto gangy často obchodují s drogami, zbraněmi, perou špinavé peníze a nebo například bojují s konkurenčním gangem. Nejčastěji jsou z USA, dále pak z Brazílie, Mexika a Austrálie.

Ten nejznámější z nich, Hells Angels, má 3600 členů po celém světě. Vznikl v padesátých letech v Kalifornii za celkem nejasných okolností. Asi nejsilnější zářez do historie patří koncertu v Altamontu v roce 1969. Na ten si je najali Rolling Stones jako ochranku, ale celý koncert se vymkl kontrole, když opilí Hells Angles začali najíždět do lidí, a jeden člen se dokonce dostal do potyčky s Meredithem Hunterem, osmnáctiletým černochem, kterého člen Hells Angles ubodal. Tento koncert se také označuje za konec éry hippies.

Hells Angels nikdy neměli daleko k rasismu, což lze spatřit i na používání nacistických helem a jednoduchých nacistických křížů. Po činech Hells Angels už to nejde brát jen jako provokaci. Dokonce vznikl konkurenční gang Mongols, který založili motorkáři, kterým kvůli jejich původu nebylo umožněno vstoupit do Hells Angels.

Motorkářské gangy tvoří koalice a často mezi sebou bojují o území a vliv. Aktuální je střet mezi členy Outlaws a Hells Angels v Libině na Šumpersku ze 7. října, který skončil smrtí jednoho muže a poraněním dvou dalších mužů palnou zbraní. Vypadá to, že se i Česká republika stala centrem dění motorkářských gangů. Ještě aktuálnějším případem je řádění gangů v Austrálii, kde probíhají boje mezi Hells Angles a odnoží amerických Mongols.

Na závěr, pokud se chcete podívat na nějaký pěkný film týkající se tématiky greasers, doporučoval bych vám „Americké graffiti“, kde hraje pěkná hudba a jezdí pěkný HotRod. Druhý tip by byl „Rebel bez příčiny“, kde se slavný James Dean potýká s bandou greaserů. Co se týče hudby, kromě rock’n’rollujícího Billa Hayleyho, Elvise, Little Richarda, Buddy Hollyho a ostatních (poslouchané spíše greasery), bych vám také doporučil pro motorkáře více se hodící Steppenwolf, Mötorhead nebo klidně i Judas Priest a AC/DC.

Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>