Bundesarchiv_Bild_146-1969-054-16,_Reinhard_Heydrich

Dnes je to šedesát dva let od smrti jednoho z nejmocnějších mužů Německa za druhé světové války. Před dvaašedesáti lety podlehl svým zraněním zastupující říšský protektor a autor konečného řešení židovské otázky Reinhard Heydrich.

O průběhu atentátu a hlavních aktérech jsem už psala, snad jen zbývá připomenout, že se jednalo o nejvýznamnější akci českého odboje. Za její uskutečnění zaplatilo životem mnoho lidí. Chci se ale zabývat mužem, který byl hlavní hvězdou atentátu. Mužem, který je pro mě jednou z největších zrůd, která kdy chodila po světě.

Narodil se 7.3.1904 v Halle nad Sálou. Jeho otec byl hudební skladatel a ředitel hallské konzervatoře. Heydrich byl nepochybně velmi inteligentní, plynně mluvil několika jazyky, hrál na housle a byl přeborníkem v šermu. K NSDAP a SS ho přivedla jeho žena Lina. Za druhé světové války, v letech 1939 – 1941 byl rezervním stíhacím pilotem Luftwaffe, ale když byl roku 1941 sestřelen, Hitler mu další lety zakázal. Jmenoval ho zastupujícím říšským protektorem pro Čechy a Moravy, tuto funkci přebral po Konstantinu von Neurathovi. Také se stal ředitelem protektorátní policie a usídlil se na zámku v Panenských Břežanech.

V řízení protektorátu uplatňoval metodu cukru a biče. Sice poskytoval úlevy dělníkům, ale zároveň byl velmi důkladný v perzekucích lidí, kteří by mohli být proti režimu. V roce 1942 se pořádala konference ve Wannsee, které Heydrich předsedal a kde se rozhodlo o likvidaci několika milionů židovských obyvatel v koncentračních táborech. Netušil, že boží mlýny melou a že se jeho dny chýlí ke konci. 27. 5. 1942 se před jeho autem objevil Josef Gabčík a společně s Janem Kubišem mu přivodili zranění, kterým 4. 6. podlehl. Jeho rakev byla vystavena před Matyášovou bránou a proudily k ní davy německého i českého obyvatelstva. Poté byla nesena průvodem přes Karlův most až na Hlavní nádraží, odkud byla převezena do Berlína. Zde se pak konal pompézní pohřební obřad.

Kvůli němu přišla o život většina židovské populace v protektorátu. Tito lidé se ale nedočkali alespoň skromného, důstojného obřadu. Zato jejich vrah byl brán jako mučedník a jeho pohřbu se účastnily tisíce lidí. Nepíšu o Heydrichovi kvůli tomu, abyste mu věnovali vzpomínku se slzou v oku. Tak spíš myslete na ty, kterým se povedlo ho sprovodit ze světa. Protože oni dosáhli toho, že celý svět viděl, že Čechoslováci to ještě nevzdali a že bojují. A že se jim povedlo zlikvidovat jednoho z nejfanatičtějších a nejkrutějších funkcionářů té doby.

Karolína Spejchalová

Karolína Spejchalová

Holka, které je vytýkáno, že stojí moc nohama na zemi, že se s ní nedá bavit o poezii. Nejraději píše povídky a články o historii. Snaží se být alespoň pseudošéfredaktorkou tohoto magazínu.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>