proms

Desátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms je tady. Vlastně začal již 25. 3. filmovou hudbou známého animátora a režiséra Tima Burtona. Avšak pro jazzové fanoušky začíná festival až pozítří, kdy vystoupí česká kapela Blue Connection se zpěvačkou Darjou Kuncovou a otevře tak plejádu úžasných jazzových zážitků.

Ze zahraničních hostů nás navštíví například China Moses s Raphaelem Lemonnierem a jejich tribut bluesovým zpěvačkám, jež provázely (a určitě stále provázejí a provázet budou) Chinu Moses skrz její hudební kariéru (např. soulová královna Etta James, Janis Joplin, Nina Simon atd.). Projekt nese název Crazy Blues, a jak jsem již zmínil, vrací se k bluesovým kořenům, které tato černošská zpěvačka interpretuje s jejím soulově zastřenějším a drsným hlasem.

Pro milovníky tradicionálů a spirituálů přijede 21. 6. do Obecního domu afroamerický sbor z Ohia, který bude doprovázen symfonickým orchestrem.

26. 6. opět do Obecního domu nás přijede navštívit dvaapadesátiletý Vince Mendoza, jež bude dirigovat symfonický orchestr spolu se saxofonistou Joe Lavanem, kytaristou Johnem Abercrombiem a trumpetistou Janem Hasenöhrlem. Podle oficiálního webu Prague Proms 2014 se bude jednat o směsici žánrů jazz, post-bop, modal jazz, hard bop a jazz fusion. Myslím, že držitelé Grammy určitě nezklamou.

Jednou z hlavních hvězd bude bezpochyby zázračný francouzský kytarista Biréli Lagrene (2. 7.). Svou imposantní technikou hry a stylem podobným Django Reindhartovi dokáže být velmi sugestivní.  Spolupracoval s různými velikány jazzu jako jsou například houslista Stéphane Grappelli či kytarista Al Di Meola. Do Prahy přijede za doprovodu saxofonisty Francka Wolfa, klávesisty Jean-Yvese Junga a bubeníka Marc de Cagny.

Nezapomenutelným zážitkem a vrcholem letošních Prague Proms bude devítinásobná držitelka ceny Grammy Natalie Cole, která vystoupí 15.7. ve Státní opeře. Do České republiky tato Rhytm and Bluesová zpevačka zavítá poprvé a představí se s Českým národním symfonickým orchestrem, jejž bude dirigovat její charismatická dirigentka Gail Deadrick.

Těším se, že se s vámi potkám ať už na některém ze zmíněných zahraničních koncertů nebo v klubu The Loop Jazz Club na vystoupení některých z tuzemských jazzových souborů.

Honza König

Honza König

Šťastný pesimista. Pierot a násemíčník, kterej po nocích hraje na kytarující struny hlavou dolů. Miluje pakobylky a mír!!!

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>