images (4)

Před pár dny, konkrétně 3.března, jsme si připomněli smutné výročí úmrtí jednoho z největších lidí, kterými se naše země může chlubit.
Karel Kryl. Písničkář a básník, který svou touhu po protestu (nejen) proti tehdejšímu režimu oblékal do své tvorby. Jeho písně byly plné geniálních alegorií a metafor. Jeho texty jsou pořád aktuální, jdou napříč generacemi a myslím, že můžu s jistotou tvrdit, že nikdy nezešednou.
Karel Kryl se stal symbolem boje za svobodu. I přes radikální zákazy, které byly uvalovány na jeho tvorbu, se jeho písně nesly bývalým Československem jako průvodce revolucí.
Tak to tedy bylo dokud v devětaosmdesátem nezachrastily klíče na náměstí. Každý byl najednou revolucionář.  A kam se poděli ti, kteří ho dřív tak vzývali? Na poslední koncert, který písničkář odehrál, se přišlo podívat všehovšudy deset diváků.
Jsem si téměř jistá, že toho 3.března před dvaceti lety zemřel básník zklamáním, protože žár myšlenky, kterou zvěčnil do svého díla, byl jeho život a pohodlná ignorace, kterou jeho bývalé publikum ukázalo k realitě, tento plamen zadupala. Stačilo tak málo, aby jeho „věční“ fanoušci zapomněli. Lidé měli zas své malé životy a najednou už nechtěli čeřit vody. „Děti revoluce“ Kryla zapřely, odvrátily sluch a daly mu nálepku věčného kverulanta.
Kryl byl jeden z mála lidí, kteří si dovolili kritizovat Sametovou revoluci a  vývoj politiky po převratu. A to byl nejspíše také důvod oné bagatelizace. Ta rozhodně nebyla bezdůvodná, neboť v jeho díle spočívala potencionální hrozba pro rozhodně ne bezchybný, nově vzniklý stát.
Jak šla léta a Krylova tvorba už neskýtala takové nebezpečí, sundali jsme jeho hlavu z kůlu na hradbách demokracie, korunovali jsme ji a vystavili ve vitríně. Například na oslavu umělcových narozenin se bude konat 8.dubna obrovský koncert. Ve Velkém sále Lucerny, s drahými vstupenkami a velkou reklamou. A světe div se, jedním z hlavních lákadel je Krylův rádoby pokračovatel Tomáš Klus.

Tak to vidíte, úžasná osobnost, která zůstala věrná myšlence před vlastním pohodlím, která celý život bojovala proti mamonu a kterou zabila cizí ignorace. Ta osobnost bude oslavována snobismem a pomocí pozérů, proti kterým brojila a kterým se podařilo ji zničit.

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>