monsanto-1

Rád bych vám pověděl o společnosti Monsanto, která se stává čím dál větší piraňou v oblasti zemědělství.

Společnost Monsanto je americká nadnárodní korporace, podnikající v sektoru zemědělství (biotechnologie, genetické modifikace, pesticidy). Dnes dodává osivo a pesticidy spoustě společností. Také je to velká ryba v patentování osiv. Jejich prvotní zaměření (1901) bylo na umělé přísady do potravin, poté se přidala výroba léků, následovala výroba plastů a syntetických vláken. V polovině minulého století začala spolupracovat s americkou vládou na projektech vyvíjejících pesticidy a herbicidy. V posledních 20ti letech skoupila firma za 8 miliard semenné banky a pár menších konkurenčních společností. V posledních letech se pustili do vývoje geneticky modifikovaných (GM) plodin (zejména sóji a kukuřice) hlavně proto, aby byly odolné vůči jejich postřikům. Začala s rolníky uzavírat smlouvy na prodej postřiků, ty ničí vše živé, jen GM rostliny jim odolají. GM rostliny jsou také „naprogramovány“ aby plodily pouze sterilní semena, bez schopnosti růstu a tak zemědělci nemohou vypěstovaná semena použít k opětovnému zásevu. Po sem, krom vykořisťování zemědělců, není nic zase tak špatně.

Jedy

Ze spolupráce vlády USA a Monsanta vznikl mimo jiné Agent Orange (herbicid/jed) použitý (1962-71) armádou USA za války ve Vietnamu pro vyhubení vegetace, tím pádem jednodušší bombardování a vyhladovění obyvatel. Dodnes se ve Vietnamu rodí děti s deformovanými těly, a pokud se nenarodí již mrtvá, umírají krátce po porodu. No nevím, zda chci, aby mi stejná společnost upravila jídlo a něčím podobným to postříkala.

Dnes produkuje mnoho hnojiv, pesticidů a herbicidů proti škůdcům. Dále geneticky modifikované plodiny. Modifikované tak, aby byly odolné vůči silným pesticidům. Jedním z argumentů proti GM (geneticky modifikovaným) rostlinám je, že nikdy nebyly dlouhodobě testovány. Není proto znám dlouhodobý dopad jak na člověka, tak na celé životní prostředí. Za prvé v prostředí funguje rovnováha a když je narušena, někde se to zaručeně projeví a modifikace genu rostliny i postřiky agresivními chemickými koktejly mi přijdou jako dostatečně veliký zásah.

Kapitolou samou pro sebe jsou samotné pesticidy, které jsou velice toxické a ukládají se v rostlinách, které pak jíme my, popřípadě jsou přidávány do výrobků. Testy krve několika stovek dobrovolníků ze zemí, kde se GMO (gemeticky modifikované organismy/plodiny) pěstují, prokázaly, že se postřiky z rostlin (např. Roundup) dostávají až do lidského těla, kde se ukládají toxiny, ty jsou pak příčinou hlavně nádorových, ale i jiných onemocnění. Když by Monsanto dělalo dlouhodobé testy a produkovalo rostliny odolné vůči škůdcům, s větším výnosem, bez pomoci pesticidů, nemám proti tomu výtky, jenže to se neděje. Takže do nás cpou netestované rostliny, navíc napěchované jedy.

Že jim to prochází?

Je to firma s obrovskou mocí. Ovládají nespočet vlád za pomoci lobbistů a politiků vlastnících akcie, či přímo zasedajících v představenstvu. Mají své lidi všude, kde je třeba, např. v časopisu Food and Chemical Toxicology byl najat bývalý zaměstnanec Monsanta, Richard Goodman, na revizi článků z oblasti biotechnologií. Ihned byl stažen článek z minulého roku o studii prokazující škodlivost GM plodin. V USA se podařilo prosadit, že GM rostliny nemusí být označeny a na výrobcích z nich to nemusí být uvedeno. Jestli jsou GM potraviny tak dobré, jak říkají, proč chtějí tajit, že je výrobky obsahují?

Je to jen část puzzle potravinářského kartelu, který vládne světu potravin. Jejich potraviny nejsou dobré ani pro lidi, ani pro přírodu jako celek. Jde jim jen o peníze a moc, o vaše zdraví nikoli. Snaží se omezit pěstování bioplodin, které jim ubírají na zisku. GMO se samozřejmě vyplatí nejvíce Monsantu, které prodá osivo i pesticid. OSN vydala na konci minulého roku zprávu o tom, že by chtěla podpořit malé zemědělce, farmy a snažit se o trvale udržitelné zemědělství s minimálním dopadem na životní prostředí. To vypadá, že se OSN probudila v pravou chvíli.

Jsme v bezpečí?

Máme se bát i v našich končinách? Například A. Babiš se snaží již delší dobu dostat ve větším do českého zemědělství GM plodiny (kukuřici). V EU naštěstí zatím platí, že se potraviny s obsahem GMO musí označovat. V Česku je zatím po málu míst, na kterých se GM plodiny pěstují. Je na vás, jak se k tomu postavíte, zda to budete brát spíše skepticky, nebo si začnete dělat ve sklepě vlastní bio-semennou banku, ale já si na GMO dám určitě sakra bacha.

 

Jiří Jelínek

Jirka Jelínek

Průměrný uvědomělý mladý člověk, zajímající se mimo zajímavých věcí, o kterých se nedá psát, o světové dění a konspirační bláboly. Rád fotí, prochází se přírodou, tráví čas s kamarády a tvoří. Myslí si, že je jiný než ostatní a možná tomu tak je, možná taky vůbec. Nejraděj by obletěl s foťákem celou galaxii, ale nemá na to mimozemský pohon, který mu sebral pentagon. (Ne, prosím Vás, jsem naprosto normální :) )

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>