1620634_597240250352831_2000253527_n

Asi všichni z vás ví, (a kdo ne, ať se rychle informuje, jinak přijde o akci epochálních rozměrů, kterým se snad vyrovnají jen rozměry mámy Matěje Chalupy) že v sobotu bude Žižkovská noc, a to již čtvrtý ročník tohoto podivuhodného festivalu. V pátek bude warm–up a v neděli afterparty, ale k tomu až později. Mnoho lidí totiž nezná nyní již dlouhou a spletitou historii tohoto festiválu. Pokud opomineme rytiny v mayských pyramidách a poslední větu na rosettské desce, kde je Žižkovská noc zmíněna a přesuneme se do ledna 2011, kdy proběhl úplně první koncert, který měl co dočinění s tímto fenoménem.

Tehdy, v lednu, totiž proběhl úplně první warm–up a ačkoliv to může být pro současníka nepředstavitelné, tak tehdy to bylo pouze v jednom klubu. V XT3. Ne, v žádnym Fatalu, tohle prostě byla, je a bude „ikstétrojka“. Jeden klub a sedm kapel, u jejichž výběru se již tehdy ukázalo, že Pořadatelé, tedy tehdy Zefv, Adam Šilar a Luděk Svrček chtějí udělat festival s co nejširším žánrovým záběrem. Klub byl nacpanej k prasknutí a návštěvníky navnadil na akci o měsíc později, což už byla první plnohodnotná Žižkovská noc, která v porovnání s tou letošní byla co do počtu klubu pětinová a co do počtu kapel také pětinová. Už tehdy to ale byla akce, se kterou se dalo srovnávat máloco. Zkorigovat čtyři stage a třicet interpretů je záhul, ale povedlo se to na jedničku. Zvuk byl perfektní, kapely navazovaly a 1300 lidí tehdy dorazilo naplnilo Matrix, Jet, XT3, Kain a hospodu U Voka. Mezi headlinery byli Rattle Bucket, Green Smatroll a také již neaktivní Kissing the Gravestone. Vytvořily se základy vzhledu stageí vrámci festivalu – Metal v Kainu, Reggae v XT3 a role hlavní stage pro Matrix. Po páteční prohýřené noci ti vytrvalejší dorazili v sobotu do Chapeau na afterparty, kde vystoupil The Keyborg, Gastrojazz a Milo. (Neodpustím si poznámku, že Gastro a Milo jsem tehdy slyšel poprvé a od té doby jsem na ně šel kdy to jen šlo.)

A taky sem se tam seznámil se Zefvem, jen tak na okraj. No jo, to už je nějakejch let.

Bylo vidět, že idea multižánrového festivalu, kde si každý může za symbolické vstupné poslechnout své oblíbené kapely, ať už poslouchá co chce táhne. A tak na konci června 2011 byl uspořádán už třetí flám pod záštitou Žikovské noci – Letní ŽN. Ta sice, pravda, nebyla tak velká jako zimní (ale jen o kousek), ale co má Zimní do velikosti se kompenzuje v letní v rámci její atmosféry – v červnu je tepleji než v únoru, slunko zapdá pozdějc, a tak bylo krásný vylézt z vydejchanýho klubu ven a dát si Braníka. (Pozor, tenkrát byly Braníky ještě v hnědejch lahvích, takže to bylo ještě o něčem jinym).

Tím se uzavřel první ročník a čekalo se, co přinese další ročník. Warm–up, již v listopadu, měl místo jedné stage další dvě. V zimě, v únoru se ukázalo, že přibrání dalších lidí do organizačního týmu přineslo svá ovoce, v podobě 60 interpretů a 13 klubů, mezi headlinery třeba Hentaiové, Sodoma nebo Imodium. Také byli poprvé uvedeni na scénu zahraniční interpreti, například maďarští Till We Drop. Návštěvníků již bylo přes 2500. Zde ale začíná problém, že jeden člověk už nemůže sepsat souvislou reportáž, protože obejít všechny kluby za večer už není takřka možné, o to víc se ale ŽN zpřístupnila ještě většímu okruhu lidí, protože své si zde nenašel snad jen posluchač heligónky. Letní ŽN 2012 už přerostla první zimní a jedinou skvrnou bylo asi to, že Braníky začaly být distribuovány v zelených lahvích. Další ročník byl za námi a všichni očekávali, co přinese třetí sezóna a ta přinesla mnohé.

Už od prvního ročníku se ŽN dostávala na stránky novin, v roce 2012 i v televizi – to neznamená, že by Láďa Hruška testoval, proč na ŽN opilci padaj namazanou stranou dolu, ale TV Metropol udělala rozhovor s Katkou Jarou a Adamem Šilarem. Zájem médií je logický, množství návštěvníků rok od roku a konec konců i akce od akce roste. O tom si povíme teď.

Rok 2013 totiž přinesl na podzim warm–up, který už kromě tradičních Rattle Bucket přinesl (samozřejmě kromě jiných) i belgickou kapelu Across the Ocean. Rok 2013 celkově znamenal rozmach zahraničních kapel, kterých bylo mnoho, ze Slovenska, západní Evropy i ze zámoří. Největších změn doznala Zimní ŽN 2013, kde kromě kapel vystoupili i básníci se svými díly a také divadelní soubory a v nespolední řadě se také v Salé pořádaly přednášky a promítání. Tento moment bych osobně označil za moment, kdy ŽN dosáhla nejvyššího stupně multižánrovosti, protože se rozšířila i mimo hudební sféru, ve které začínala. A co se týče rozsáhlosti celkově, tak následující čísla na mě jako promotéra–amatéra (hodně amatéra) působí jak z jinýho vesmíru – 18 klubů a více jak 100 interpretů. Zde jsem začal poprvé pociťovat jedno úskalí, které mělo jádro v tom, že přišlo víc jak 4000 lidí – kluby byly nacpané k prasknutí. Že by se ale člověk dovnitř nedostal, to se říct nedá.

Další novotou byla nabídka pro mimopražské návštěvníky – mohli jste si koupit lístek a k tomu i ubytování.

Možná trochu špatným přelomem začaly být také neshody mezi pořadateli ŽN a kluby, respektive jedním klubem, tehdy to byl Jet, o kterém se začalo proslýchat, že jeden ze spolumajitelů je nácek, ale Jet vydal prohlášení, ve kterém se distancoval od toho, že by podporovali rasismus a také prohlásili, že názory dvou dalších spolumajitelů se s názory toho třetího neshodují. Zkrátka a dobře situace se vyřešila. Letos to je jinak – majitel baru Divočák, který byl kritizován za složení klientely jeho klubu a to, jaká hudba se tam často pouští (Orlík, Sons of Bohemia) se s pořadateli ŽN rozhádal, a tak se přesouvá produkce z Divočáka do Modrý Vopice – takže pozor, hardcore a crust bude nakonec ve Vopici, tak ať omylem nevlezete do Divočáka, tam by místo dánských Deathtritů mohl hrát třeba Žito. A to slyšet nechcete.

Dalším obrovským skokem vpřed byla Letní ŽN 2013 (jako vždy na konci června, v poslední školní den (datum zimní ŽN se mění)) – poprvé organizátoři připravili pro návštěvníky i open air stage a to rovnou dvě, kde hrála hudba do pozdních večerních hodin a co uvítali všichni – dobrovolné vstupné. (Ne, že by snad při ostatních koncertech z rodiny ŽN nebylo vstupné už tak směšné, srovnáme–li ho s tím, kolik kapel se na pódiích za jednu noc vystřídalo).

No, a teď už se můžete těšit na víkend, který bude ve znamení husitského vojevůdce, v jehož čtvrti proběhnou tři akce – páteční warm–up na nákladovém nádraží Žižkov, sobotní samotná ŽN a nedělní Afterparty. No, viděl bych to na takovejch 6–8 tisíc návštěvníků. A to je jako menší město.

Další novotou letošního ročníku bude i festivalové pivo. Jsem zvědav.

Jo! Abych nezapomněl! Ještě dvě věci! Už vloni jste si mohli koupit merch – trika apod., což platí i letos a dokonce bude k dostání limitovaná série Sborníku festivalové pozie (ale ne, že mi to vyfouknete, to bych vám fakt neradil.)

 

1620634_597240250352831_2000253527_n183651_1724808291864_1588087880_1570004_2518959_nZIZKOVSKA_NOC_JPG_RGB_02(4)plakat_ZIZNOC_nalepka2.jpgssa

 

 

 

Nahoře: Plakát na letošní ŽN

Druhý odshora: obrázek, vydán po sečtení poštu návštěvníků na první ŽN.

Třetí odshora: Plakát na rok 2012

Dole: Plakát z první ŽN (vlastně spíš nálepka, plakát měl jinej formát.)

Další obrázky dodám zítra.

 

 

Smršín

Smršín von Kokotoff

Kupte mi pivo a budu vás mít rád.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>