cave14

 

Nick Cave ukázal, že na své české fanoušky nezanevřel a po dvou letech se do České republiky vrátil se svým turné k novému albu Push the sky away. Dvacátého druhého listopadu vystoupil tento do morku kostí dekadentní Australan se svou kapelou The Bad seeds v pražské Tip sport aréně.

Jako předskokan se představila indo-americká zpěvačka Shilpa Ray, která se sama doprovázela na ne moc obvyklé harmonium a nechala tak publikum rozvlnit se v alternativní atmosféře. Půlhodina byla pro její, chvílemi možná až trochu moc avantgardní, výstup více než dostačující.

Následovala pauza, která navzdory jejímu krátkému trvání, vyvolala pískot nedočkavého publika.

Cave sám vplul na pódium celkem nevinně a začal koncert pomalejší písní We no who U R z nového alba. Podobně uplynulo i několik dalších písní.

Prvotní rozpačitost ale vzápětí vystřídala bouře, která odstartovala hitem Red right hand. Nick Cave vzplanul a jeho oheň zasáhl všechny okolo. Publikum bylo jako v transu, když sledovalo jeho slavné šílené taneční kreace. Asi každý toužil dostat se do prvních řad, kde umělec doslova splynul s publikem. Byl tělo na tělo s fanoušky, nonšalantně přijímal četná vyznání lásky a píseň Sorrow´s child zazpíval malému chlapci z davu pod ním, kterého během toho držel za ruku.

Za zmínku také stojí jeho neméně démonický kolega Warren Ellis, který během vystoupení vystřídal bezpočet nástrojů od baskytary přes housle po syntezátor. Bavíme-li se o Caveovi, jako o démonovi, tak Ellis je jistě ďábel sám.

Když už se zdálo, že více elektřiny tamní atmosféra nemůže snést, zasedl Nick Cave ke klavíru. V tomto pomalejším bloku se objevily písně Love Letter, God is in the house a Into my arms. Ubránit se dojetí šlo jen stěží.

Zbytek koncertu už proběhl v rychlejším tempu. Starší písně střídaly ty nové. Jedním z mnoha nezapomenutelných okamžiků byla drsná balada Stagger Lee, kterou umělec doplnil několika novými slokami.

Stejně znenadání, jak koncert začal, tak i skončil. Nick Cave a jeho Bad seeds se ještě rozloučili třemi divokými přídavky. Téměř dvě hodiny hraní uplynuly omámeným fanouškům, jako nic. Je jasné, že na tento koncert se bude vzpomínat ještě pekelně dlouho.

Na závěr ještě drobná ukázka z tohoto nezapomenutelného koncertu:

http://www.youtube.com/watch?v=2IwDb3Y5VQs

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>