winton_a_dite

Znáte pojem ,,Wintonovy děti“? Pokud ne, přečtěte si příběh muže, který zachránil životy 669 převážně židovských dětí před hrůzami holocaustu. 

Před dvěma dny, 19. 5. 2014, oslavil sto páté narozeniny Nicholas Winton. Člověk, který před začátkem druhé světové války jako jeden z mála odhadl nebezpečí, které hrozilo židovským občanům na území zabraném Němci a rozhodl se jim pomoci.

Sám měl židovský původ, i když byla jeho rodina ze židovské komunity vyloučena. Narodil se v Anglii, nějaký čas ale žil v Německu, kde pracoval jako úředník. Na začátku třicátých let se vrátil zpět do Anglie.

Jeho život změnil v roce 1938 telefonát jeho přítele, který ho seznámil se situací v Československu a prosil o pomoc. Winton okamžitě odjel do Prahy s úmyslem pomáhat ohroženým lidem. Zřídil kancelář, která měla zařídit azyl Čechoslovákům, kterým hrozilo nebezpečí. Oslovoval cizí ambasády, ale pozitivní odpověď přišla pouze z Velké Británie. Ale odcestovat mohly pouze děti a za každé z nich muselo být zaplaceno padesát liber. Děti měly být adoptovány britskými rodinami a kvůli tomu byly založeny složky s fotografiemi, které byly otištěny v britských novinách a rodiny si tak mohly vybrat, které z dětí adoptují.

Když byly děti ,,rozebrány“, Nicholas Winton všem musel zařídit víza a vypravit vlaky. Situace ale byla tak špatná, že musel víza padělat. I přes to se mu podařilo bezpečně vypravit osm vlaků. Poslední, devátý vlak, ale nedojel, protože 1. 9. 1939 vypukla válka. I tak ale zachránil 669 dětí před téměř jistou smrtí.

Žádné z dětí nevědělo, kdo je zachránil, sám Winton svůj čin léta držel v tajnosti. Až do doby, kdy jeho žena na půdě objevila spisy o ,,jeho dětech“.

V roce 1988 byl Nicholas Winton pozván do televizní show BBC ,,To je život“. Nevěděl, co se tam bude dít. Zároveň pozvání dostaly i už dospělé děti, kterým zachránil život. Tehdy zjistily, kdo za jejich záchranou stál. Winton seděl v publiku mezi dvěma ženami, které mu postupně vyjevily, kdo jsou. Na otázku moderátorky: ,,Je ještě někdo, kdo vděčí za svůj život panu Nicholasi Wintonovi? Jestli ano, prosím vstaňte.“ se postavil celý sál. Tehdy poprvé od války se ,,děti“ setkaly se svým zachráncem.

Roku 1998 byl Nicholas Winton v Praze na pozvání Václava Havla, který mu udělil řád T. G. Masaryka za záchranu 669 českých dětí.                      Ve své rodné Británii mu byl udělen Řád Britského Imperia za služby pro společnost a byl povýšen do šlechtického stavu s právem používat titul sir.

Pokud vás jeho příběh zaujal, doporučuji český film ,,Všichni moji blízcí“, který je právě o záchraně židovských dětí sirem Nicholasem Wintonem.

 

Karolína Spejchalová

Karolína Spejchalová

Holka, které je vytýkáno, že stojí moc nohama na zemi, že se s ní nedá bavit o poezii. Nejraději píše povídky a články o historii. Snaží se být alespoň pseudošéfredaktorkou tohoto magazínu.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>