Nevím, jestli se to stává pouze mně, ale vídám čím dál častěji naštvané, zasmušil´a již z dálky nepřístupné lidi. I na fotkách rockových kapel se nesměje ani fotograf. A přitom hudba by měla otevírat duše a čistit srdce. Rozradostnit i kámen u řeky. Ale proč už se tedy nikdo nesměje nebo alespoň neusmívá? Proč všichni nasazují každé ráno drsný a nepřístupný výraz, který říká: „Já jsem tady pán a pán nemá city, nic nechce a nepromluví s vámi ani slovo?“  Zmizel snad úsměv ze společenské etiky? A kdyby, proč?

 

Čím to je?

 

Snad každý si odpoví, že v takovéto době, protkané korupcí, válkami bez hlubšího smyslu než jsou peníze a nevkusu, se jinak tvářit nelze. Ale není to vše jen začarovaný kruh? Lidé se neusmějí. To vede k četnějšímu výskytu hněvu a nenávisti. Dále potom k zločinům (někdy sahajíc až do globálního měřítka). Argument, že důvodů k úsměvu a radosti je méně a méně, je, podle mě, jen špatný úhel pohledu. Člověk by měl začít sám u sebe a neohlížet se! Časem se na svět začne dívat růžověji. Možná, že úsměv je lék na soudobé problémy. Podle mě ano.

 

Jak na to?

 

Každé ráno se s úsměvem musí začít! Místo masky neoblomného drsňáka si namalovat radost na tváře. Dalajláma říká, že by člověk měl být soucitný a laskavý. Abych ho citoval:“Je nasnadě, že nestačí pouze přemýšlet o tom, jak pěkné by bylo být soucitný a laskavý! Je třeba cíleného úsilí k tomu, abychom soucítění rozvinuli. Musíme využít všech událostí našeho každodenního života k tomu, abychom transformovali své myšlenky a jednání.“ Jinými slovy: svůj hněv proměňovat v radost. Samozřejmě je to obtížné. Ale myslím, že i vy zaznamenáte po pár dnech změnu, jak ve svém jednání, tak v konfrontaci s druhými. A co  se týče vás rockové kapely. Začněte to brát trochu na lehčí váhu. Vždyť hudba je klíč k našemu nitru a ne jeho zámek!

Honza König

Honza König

Šťastný pesimista. Pierot a násemíčník, kterej po nocích hraje na kytarující struny hlavou dolů. Miluje pakobylky a mír!!!

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>