chalupecký 2014

Co je to Cena Jindřicha Chalupeckého?

Prestižní výroční cena pro mladé české výtvarné talenty, jejíž historie sahá do roku 1990, kdy byla v Lánech založena na podnět dramatika a spisovatele Václava Havla, akademického malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarníka Jiřího Koláře. Nese jméno po předním českém filosofovi, teoretikovi a kritikovi výtvarného umění a literatury, Jindřichovi Chalupeckém. Z pěti finalistů každý rok na podzim vybere odborná porota vítěze, který získá 100 tisíc korun na realizaci vlastní výstavy v následujícím roce a šestitýdenní pobyt v New Yorku. Zde má zároveň možnost vystavovat své práce v místním Českém centru. Laureáty minulých ročníků jsou například Michal Nesázal (1992), Petr Nikl (1995), David Černý (2000), či Dominik Lang (2013), jehož vítězné dílo (otvory v překližce zakrývající okno galerie – těmito otvory lze pozorovat východ a západ slunce), vneslo minulý rok do společnosti vlnu bouřlivých debat zabývajících se uměleckou hodnotou moderního umění.

lang

Dominik Lang – laureát z roku 2013

25. ročník a jeho finalisté

18.3. na svých stránkách Společnost Jindřicha Chalupeckého zveřejnila jména pěti letošních finalistů. Jsou jimi Martin Kohout, jehož parketou je multimediální tvorba, Richard Loskot, který se zabývá novými technologiemi a vytváří soustavu strojů, které na sebe navzájem reagují a matou divákovu orientaci v čase i prostoru, Lucia Sceranková, věnující se klasické fotografii, Roman Štětina, který se ve své práci zabývá propojením vizuálního umění se zvukem a Tereza Velíková, se svými videi zaměřenými na vzájemnou komunikaci plnou míjení se a emocí. Ti své práce společně představí na výstavě s názvem Finále 2014, která proběhne od 26. září 2014 do 4. ledna 2015 ve Veletržním paláci Národní galerie hl.m. Prahy a jednotlivě se během roku také ukáží v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni v rámci již tradičního doprovodného programu s názvem 555. Slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2014 pak proběhne 20. listopadu ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci.

Do poroty letošního, jubilejního ročníku, usedli v čele s významnou kurátorkou Holly Block také například kunsthistorička Milena Bartlová, výtvarník Jiří Kovanda či teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá.

25. Cena Jindřicha Chalupeckého tedy vypadá velmi zajímavě a jistě se máme na co těšit. Posuďte sami v krátké ukázce jednotlivých finalistů:

 

Martin Kohout

martin kohout portrétmartin kohout

Richard Loskot

richard loskot portrétrichard loskot

Lucia Sceranková

sceranková portrétlucia sceranková

Roman Štětina

štětina portrétroman štětina

Tereza Velíková

velíková portrétvelíková

 Zdroj foto a info:
https://www.facebook.com/chalupecky.cz?fref=ts
http://www.artcasopis.cz/clanky/jak-jsem-pozval-vasi-matku

 

Anibou

Ani Boučková

Maluje již od útlého věku.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>