region_481

Musím říci, že k tomuto článku mě značně motivoval článek Smršína, který hovořil o “zkurvenosti klubů”. Já vynechal kluby i zkurvenost a tato slova nahradil genocidou a Malou Stranou. V tomto článku bych chtěl popsat alespoň částečně to, co se děje snad všude. Ovšem v některých částech Prahy se to děje až příliš. Chci se s vámi podělit o své názory na modernizaci Malé Strany, která, dle mého názoru, v mnoha ohledech diskriminuje kulturní dědictví 20. století.

Mně osobně přirostla Malá Strana k srdci. Bydlím zde už přes 19 let (od svého narození) a mohu říci, že pokud ji jednou budu muset opustit, bude mi těžko u srdce a to i přesto všechno, co se s Malou Stranou stalo.

Když se dnes projdete po Malé Straně, tak to, co uvidíte krom turistů fotících si každou dlažební kostku, budou pravděpodobně nejrůznější turistická lákadla. Nejvíc k nim patří asi “echt české” restaurace, kde si dáte kachnu s knedlíkem a zelím za 200 (a né-li více) korun, a k tomu chlazené plzeňské za nejméně 40 korun. To člověk vidí na Malé Straně naprosto běžně.

Také na bannerech se nešetří, a tak všude vidíte nápisy s nabídkami. Obvykle v angličtině, ruštině, někdy němčině a podobně. Čeština se na nich ovšem objevuje čím dál tím méně. Krom bannerů zde také spatříte “retro auta”, která vás za 700 korun svezou po Praze. Úžasné, nemyslíte? Nač chodit a objevovat krásná zákoutí, když si člověk může zaplatit projížďku jakýmsi kýčovitým vehyklem, který ani není české výroby (ve většině případů).

Co se také rozmohlo jsou vítači a “letákoví hoši”. Létaky, létáky, letáky. Snad každé odpoledne chodím ze školy kolem jednoho z těch hochů, kteří si snaží vydělat. Už pěkných pár let mi letáky nenabízí. Co se vítačů týče, tak ty jsem poprvé spatřil na dovolené v Turecku před pár lety. Češi vážně? Máme zapotřebí dělat tohle?

 

Tradiční česká matrjoška

Když se Bondy procházel Nerudovou ulicí v dokumentu  My žijeme v Praze, tak se nad turistickými předměty pozastavoval také. Ovšem v té době (polovina 80. let) si zde západoněmecký turista mohl koupit, tak možná české sklo “Preis für Stück”.

Dnes je zde možné koupit kýčovitosti neskutečného typu. Panenky, které nemají s tradičními českými předměty co dělat. Čepice se znakem sovětského svazu (proč?). A nejvíce, nejvíce je snad stále v oblibě Matrjoška (jistě matrjoška je přeci tradiční česká věc).

Abych tedy mluvil úplnou pravdu, tak tento fenomén platí pro celou Prahu. Nejvíce tedy ovšem pro Malou Stranu a Staré Město.

Zánik podniků, ve kterých se rozvíjela česká kultura

Přijde mi, že tomuto tématu opravdu stojí za to vyhradit celou podkapitolu. Přijde mi, že toto je jeden z největších problémů, které Malou Stranu postihly. Z většiny míst, která popíši, se staly ve většině turistické lokality, nebo v tom horším případě zanikla úplně.

Malostranská kavárna

Můžeme začít kupříkladu Malostranskou kavárnou. Tato kavárna se nacházela na Malostranském náměstí, hned u zastávky tramvaje. Proslavila se tím, že se zde scházela pražská inteligence. Zejména tedy nejrůznější básnici, zpěváci/zpěvačky, malíři a podobně. Kupříkladu si můžeme uvést operní pěvkyni Emu Destinovou nebo spisovatele Jana Nerudu.

Historie tohoto podniku ovšem skončila s rokem 2007. V lednu 2008 zde otevřela jednu ze svých poboček síť kaváren Starbucks, kde je dle mého názoru káva nejen drahá, ale také né příliš dobrá.

Dalším podnikem, o kterém bych se chtěl zmínit, je hospoda U Slunců. Tato hospoda tedy stále funguje. Je to ovšem ten případ, kdy se z krásné hospody, ve které se psaly dějiny české undergroundové literatury, stala turistická knajpa s cenami, které pálí.

V této hospodě/restauraci se poprvé ujal pojem pro českou nekonformní literaturu, Underground. Bylo to místo, kde se scházely máničky a také se nachází kousek od místa, kde bydlel spisovatel a celebrita českého “undroše” Egon Bondy, který hospodu sám navštěvoval.

Hospod, které se nedochovaly, nebo se ztratily v toku turistů je mnoho a dalo by se o nich psát velice dlouho, to by ovšem článek byl podstatně delší a pro většinu z vás asi nečitelný.

 Co nám tu vlastně zůstalo?

Co nám tu tedy zůstalo? A zůstalo vůbec něco? Ano, něco málo ano. Některá místa opravdu zůstala, a to i s relativně neturistickou malostraňáckou komunitou a familiérními cenami.

8709cc74c5354073310a1fea395fc1ce_640x478 (1)

Pivnice U Hrocha

Jedná se kupříkladu o pivnici U Hrocha. Sice si zde dáte plzeňské za cenu vyšší než 30, ale stojí to za to. Hospoda má příjemnou atmosféru a turistu zde skoro nepotkáte. Pivnice je ovšem téměř stále plná. Jak už jsem řekl, stále se zde schází nejrůznější Pražáci.

Druhým význačným místem, které dle mého názoru zůstalo, je U Černého vola. Tato hospoda se nachází u Lorety, kousek od Hradu. Sice je to místo turisty provařené, ale stále si zachovává svou krásnou atmosféru. Dle slov některých pamětníků je to tam opravdu pořád stejné.

Míst určitě zůstalo i více a pokud tedy máte nějaké dobré tipy na lokality, které si udržely svůj půvab z dob minulých, tak mi o nich určitě napište do komentářů.

 

Závěrem

Co dodat závěrem? Snad jen to, že bychom měli bojovat za krásy Malé Strany a nenechat tyto krásy podlehnout přílišné modernizaci. Praha by si dle mého názoru měla udržet alespoň drobný nádech minulých dob a né se stylizovat do něčeho, co k Praze prostě nepatří.

Ještě bych chtěl článek na závěr doplnit svou krátkou básní o Malé Straně:

 

Krása Malé Strany

ta je věčná

Krásná je i Ječná

Jen turisté ji haní

 

Chodím sem a tam

v ruce mám plech

do trávy rád bych si lech

ale je teprv únor

 

Mám tu své dva kamarády

Ethanola a samotu

Když se skloubí jeden s druhým

Tak už nevidím svou duševní nahotu

 

Koukám se nahoru

Nevidím pranic skvělého

Kouknu se dolu

A vidím jen hoven hroudu

Štěpán Rožek

Štěpán Rožek

Jsem studentem Gymnázia Na Zatlance a celkově pojato jsem multikulturní člověk. Zajímám se o hudbu, četbu, psaní, občasně sport, ale svou budoucnost vidím v marketingu, businessu a informačních technologiích. Vždy se snažím vyčnívat z davu, jsem náladový a jsem vždy rád když se mohu jít pobavit s přáteli nebo si vyrazit na koncert, nebo jinou akci.

 1. Peter Yirsaak

  Jo, dobře jsi to vystihl…ta Praha přišla o svoji nevinnost..už dávno. Není tu krom architektury baráků už nic autentickýho a když vidim ty ruský krámy s matrjoškama, tak mám sto chutí uspořádat křišťálovou noc. Minimálně by bylo fajn rozjet nějakou kampaň pro turisty, že matrjošky apod. blbosti nemaj s touhle zemí nic společnýho

  • Štěpán Rožek

   Čau Petře,

   díky za reakci. Jsem rád, že nejsem jediný s tímto názorem. Tedy v článku mi nešlo o nějaký přemrštěný nacionalismus, ale je fakt, že by se s tím asi něco dělat mělo. Nemám nic proti prodeji suvenýrů (to už holt k turistickému ruchu patří) a snad ani přízpůsobivým místům, ale vše to musí mít někde hranici. Co se týče kampaně, tak to je dobrý nápad. Ovšem v téhle zemi to není jen turistická a poddavačná atmosféra, co nás tíží.

 2. Podívej, mně se třeba moc zamlouvá kavárna V sedmém nebi. Obsluha bývala milejší, to je pravda, ale prostředí a nabídka tvoří atmosféru, kterou bych evaluoval víc než pozitivně.

  • Štěpán Rožek
   Štěpán Rožek

   Čau Jindro,

   samozřejmě, že Malá Strana je plná krásných míst s hezkou atmosférou (o tom žádná). Já jsem se v tomto článku snažil naznačit to, že ovšem ten dojem kazí vzrůstající turismus. To byl ovšem záměr článku tak z 50ti procent. Zbytkem záměru bylo poukázat na to, že se zde vše modernizuje. Ovšem, pokrokem kupředu, ale vše má svoji míru a kulturní dědictví by mělo být zachováno.

 3. (Jinak souhlasím, probudil jsem se v momentě, kdy jsem kamarádům z Egypta měl doporučit suvenýry a anglicky hovoříc jsem do suvenýršopu vstoupil. Když prodejce uslyšel, jak přesvědčuji kamaráda o tom, že matrjoška je všechno jen ne typicky česká, vmžiku přiskočil a začal mě přesvědčovat o opaku. Opáčil jsem v češtině něco ve smyslu „Jste si tím opravdu tak jistý?“ na což odvětil, že byly v Česku vyráběné. Díky za článek.)

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>