sony-walkman

Rozhodl jsem se pro svůj první seriál na kudrlině. Jsem hračička a mám rád technologie obecně a věci, které se již třeba tolik nepoužívají. V tomto seriálu bych se chtěl věnovat věcem, jak docela zapomenutým, tak věcem, které se vlastně stále objevují na trhu a stále jim neklesá na popularitě.

 

První toy, o které budu psát je Walkman. Toto zařízení jsem si zvolil, protože mě uchvátilo svým tehdejším potenciálem přenosnosti. Vlastně když si, tak vezmete, tak co se týče Walkmanu a MC kazet, tak se jedná o průkopníky přenosných přehrávaču s určitým typem záznamového média.

 

Povězme si něco o historii. S prvním Walkmanem nemohla přijít žádná jiná společnost než Sony, která v minulém století dominovala na trhu elektroniky a byla průkopníkem nejen na poli hudebních technologií. Vlastně samotné slovo Walkman byla registrovaná obchodní značka, pod kterou se Walkman prodával. Ale to pouze v Japonsku. V ostatních zemích se v roce 1979, kdy na trh přichází první Walkman, původně prodával po názvy jako Soundabout, Freestyle nebo Stowaway. První dodávka Walkmanů byla při zahájení prodeje vyprodána během hodiny.

První Walkman od sony vydaný roku 1979

 

Sony od klasických Walkmanů neupustilo. Jejich výroba skončila až poměrně nedávno a to v roce 2010, kdy Sony oficiálně vyhlásilo konec kazetových Walkmanů. Produkty Walkman s námi, ale zůstávají. Sony v 90. Letech postupně přesedlávalo na modernější a progresivnější technologie jako například přehrávače kompaktních disků (lidově Discman) a na přelomu tisíciletí také na MP3 přehrávače, kterých se drží dodnes.

 

Mluvím zde vlastně stále pouze o jednom konglomerátu, ale je to opravdu jen proto, že sony přišlo s nápadem využití již dlouho známých technologií k tomu, aby lidem dopřáli poslech na cesty. Samozřejmě, že Walkmany výráběli různé firmy a to kupříkladu i východní blok. Zatímco ovšem Sony postupně minimalizovalo design a dílenské zpracování, tak Walkmany východního bloku vypadaly spíše jako cihly.

 

Dekádu Walkmanů, tak jsem je ještě stihl poznat já, je již bohužel u konce. Jen čas od času se najde sběratel nebo někdo, kdo si chce připomenout staré časy. Já osobně jsem na chvíli propadl jejich kouzlu také. Ačkoliv je to nepohodlné to stále nosit, přetáčení je občas o nervy a musíte sebou mít zásobu kazet, tak i přesto to stojí za to vyzkoušet. Nevzpomenu si snad na jedinou noc do mých zhruba 10ti let, kdy bych usínal bez svého Walkmanu a neposlouchal rádio. Byl mi také věrným společníkem na cestách. Odemne si tento tento stroj rozhodně vysloužil nálepku kultovní toy! Tak běžte a oprašte své Walkmany!

 

V komentářích vřele uvítám tipy na další kultovní toys, o kterých byste si rádi přečetli.

 

zdroje: Můj mozek drobné velikosti + en.wikipedia.org/wiki/Walkman

Štěpán Rožek

Štěpán Rožek

Jsem studentem Gymnázia Na Zatlance a celkově pojato jsem multikulturní člověk. Zajímám se o hudbu, četbu, psaní, občasně sport, ale svou budoucnost vidím v marketingu, businessu a informačních technologiích. Vždy se snažím vyčnívat z davu, jsem náladový a jsem vždy rád když se mohu jít pobavit s přáteli nebo si vyrazit na koncert, nebo jinou akci.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>