ki1

Sešel jsem se se třemi členy kapely Kšandy Industry, která právě zažívá svůj hudební vzestup, v baru, kde běžně pouští ska, což je taky žánr, který oni hrají. Odpovídal trumpeťák Kuba, saxofonista Filip a klávesák Viktor.
ki1
Co byste nám řekli na úvod o vás?
Kuba: Takže my jsme Kšandy Industry a hrajeme takový ska-reggae. Je nás osm členů a zkoušíme ve Vršovicích, odkud pochází sice jen dva členové, ale zkoušíme tam. Podporujeme kampaň Good Night White Pride. A je to super. Ahoy!

Máte pro své fanoušky nějaké sdělení?
Viktor: Aby šířili mír a lásku a rovnost, bratrství. (smích)
Kuba: Tak naše texty jsou hlavně o tom, aby lidem nebylo jedno, co je kolem nich. Takže se také koukejte kolem sebe a nebuďte zahleděni jen do sebe.

Jak vznikla vaše kapela?
Kuba: Zakládající členové spolu chodili na základku, to jsem byl já, Martin, Patrik a Matěj. Tam se zrodila ta myšlenka založit kapelu, pak jsem přizval Filipa a Viktora, Filip pak přizval našeho trombonistu (Petra) a Martin pak přizval basáka, začali jsme zkoušet a docela se to vyvedlo, bych řekl.

Jaké jsou vaše oblíbené kapely?
Kuba: Z české scény tu budou Green Smatroll, Fast Food Orchestra, The Chancers, Uragán Andrew a Chaotic.
Filip: On každý z kapely poslouchá něco trochu jinýho, zpěvák (Patrik) poslouchá i hip hop třeba, já zas poslouchám víc do punku než do skáčka. A i klasiku a jazz.

Kde všude a s kým jste už hráli?
Kuba: Hráli jsme tady na klubový scéně, v Rock Café, v Matrixu jsme hráli, v XT trojce, Final, OO7,…
Filip: V Bažině to máme hodně rádi.
Kuba: Hráli jsme i v Havlíčkově Brodě, v Týništi, Černošicích.
Filip: Z těch nejznámějších kapel to byli asi Green Smatroll a Discoballs. Nedávno jsme hráli s punkovou kapelou z Číny.
Kuba: A taky na Půlce jsme hráli se ska-punkovou kapelou z Ruska.
Filip: Dostali jsme i nabídku hrát na turné s E!E a SPS, což bylo super, nakonec to nevyšlo, ale máme další kontakt, který pak můžeme využít.
Kuba: No a asi před týdnem jsme hráli s The Chancers, což byl jeden z nejlepších koncertů, na Skanking Praha, což je vlastně nejstarší ska-noc, což je super, protože to má dlouhou tradici.

Je někdo u vás v kapele „kápo“, máte to nějak rozdělený?
Kuba: My to teda nemáme moc rozdělený…
Filip: Nooo…
Viktor: Jestli někoho šikanujeme, tak je to Filip.
Kuba: A určitě to máme rozdělený spíš na ty, co dělají něco, a na ty, co nedělají nic.

…a vy jste ti, co dělají všechno samozřejmě…
Kuba: Kromě Filipa a Viktora.
Filip: (smích)
Kuba: Nebo asi ty hlavní jsem já s Martinem, kteří zařizují koncerty nebo co je potřeba.

Jaké jsou vaše inspirace?
Kuba: To jsou určitě takové ty ska legendy, rocksteady a tak. Jako Bad Manners, Toots & Maytals, rozhodně v těchto starších máme inspiraci, Madness taky. Prostě tyhle stálice, který se poslouchaly a který se vždycky budou poslouchat.

Jak a kdo skládá hudbu a jak to probíhá?
Kuba: Asi skoro všichni skládají hudbu, já třeba neskládám hudbu…
Filip: Prej, že dělá všechno (smích)
Kuba: Většinou skládají hudbu kytarista (Martin), trombonista (Petr) a zpěvák (Patrik) a ti přijdou s nějakou myšlenkou, buď textem, nebo kytarou, a pak se to nabaluje, každý vymyslí něco.

Mysleli jste si, že budete hrát ska, když jste začínali na svoje nástroje?
Kuba: Já osobně hraju na trubku už sedmým rokem, asi jsem si nepředstavoval, že někdy budu hrát ska teda. Ale na ska jsem vyrůstal a vždycky jsem ho měl rád, tak jsem rád, že jsem skončil v kapele hrající ska. My, dechy, jsme chodili na hudební gympl, teď už tam chodí jenom Pete, trombonista. Já jsem tam chodil dva roky, Filip čtyři roky. A jinak Viktor je docela virtuóz podle mě.
Viktor: No, já hraju na klavír jedenáct let, ale jsou to spíš takový věci, co se do skáčka úplně nehodí. Občas tam cáknu nějakého Beethovena, ale většinou to tam moc nesedí.
Kuba: Co se týče ostatních členů, tak Matěj začal kvůli kapele hrát na bicí, Patrik začal trochu zpívat…
Filip: (smích)
Kuba: Jinak Pete cvičí tak dvacet hodin denně, podle mě. Štěpán se přeučil, původně to byl kytarovej bůh, ale teďka se z něj stal jakoby basovej bůh. A Martin hraje docela dlouho.
Filip: Já jsem od tří let hrál na klavír a nějak jsem nepočítal s tím, že bych nějak začal se ska… Teda jako malej jsem ho prakticky neznal, jediný asi Sto zvířat, a pak vlastně, když mi bylo nějakejch deset dvanáct let, tak jsem si říkal, že by bylo fajn někdy hrát na saxofon, byl to spíš takovej nápad, ale nakonec jsem dostal saxofon k Vánocům, a tak jsem začal. Původně jsem se ladil jenom na jazz, až pak mi právě Kuba řekl o kapele a vlastně v tu chvíli jsem pořádně poznal skáčko.

Byli jste na nějakém koncertě ska, který pro vás byl zlomový v tomto žánru?
Viktor: Já skáčko obecně moc neposlouchám. Ta hudba se mi líbí, ale je to spíš, že když tu hudbu slyším na koncertě, tak mi to přijde super, zatímco, když si to pustím doma, tak se mi to ne úplně líbí. Ale jsou i kapely, které mi přijdou vyloženě hodně dobré.
Kuba: Já jsem vyrůstal na SKA-P, protože jsem zdědil empé-trojku po ségře , která dřív poslouchala dost skáčko a můj první ska koncert si asi nepamatuju, ale myslim, že to byli Chaotici, nebo něco takového.

Jaký máte vztah ke skinheads? (tradiční antirasistická část – pozn. redakce)
Kuba: Já bych řekl, že dva členové se k tomu celkem hlásí, ostatní s tím minimálně souhlasí, a máme tady jednoho pankáče, trošku. (myšleno na Filipa – pozn. redakce)

Máte nějakou zajímavou historku s kapelou?
Kuba: Tak těch historek je spousta, ale nevím ani, jestli nějakou chceme pustit do světa.
Filip: Tak většinou jsou to historky, jak se hrozně ztřískáme a nevíme, co děláme.
Viktor: Žádnou stěžejní historku nemáme, spíš takový menší, a pak takový, který…
Filip: …nejsou moc publikovatelný. (smích)

Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>