křišťálová noc

Dnes je to sedmdesát pět let od události, která v podstatě odstartovala holokaust. Události, kvůli které střední Evropa přišla o velkou část židovského obyvatelstva i historických památek. Před sedmdesáti pěti lety vám při procházení mnoha sudetskými, německými a rakouskými městy pod nohama skřípalo sklo. Dnes je to sedmdesát pět let od Křišťálové noci.

křišťálová noc 2

 

7. listopadu 1938 zraní židovský mladík Herschel Grünspan německého sekretáře na velvyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha. Grünspanova rodina se stala obětí přesunu polských Židů z Německa do Polska a on se tímto zoufalým činem chtěl zřejmě pomstít za příkoří, která jeho rodina musela snášet v dlouhých týdnech na hranicích, kdy je ani jedna země nechtěla přijmout.

Nemohl tušit, jak Říše jeho činu zneužije k uskutečnění svých zájmů. Němci měli konečně v rukou něco, díky čemu mohli začít s razantnějšími protižidovskými opatřeními. Jeho čin byl popisován jako součást spiknutí Židů proti Němcům.

Vom Rath svým zraněním podlehl 9. listopadu 1938. V ten samý den se v Mnichově konalo setkání nacistů – připomínka nepovedeného nacistického puče z roku 1923. Večer vystoupil Joseph Goebbels se zprávou o vom Rathově smrti. A rozpoutalo se peklo.

Nacisté v čele s SA začali vyvolávat protižidovské nepokoje. Vypalovali synagogy, rabovali v židovských obchodech, zabavovali jejich majetek. Šanci na přežití měly pouze ty synagogy, které byly zastavěné v bloku jiných domů. Němci totiž nechtěli ničit své stavby. Byli přítomni i hasiči, kteří se starali o to, aby se požár nepřemístil na německé domy.

Pogrom někde trval až do 11. listopadu. Bylo zabito asi sto Židů a asi třicet tisíc bylo odvezeno do koncentračních táborů Dachau, Sachsenhausen a Buchenwald. Ale to nestačilo, Židé museli dát po pogromu vše do původního stavu, byli zbaveni nároku na pojistné a museli zaplatit pokutu ve výši jedné miliardy marek.

Křišťálová noc stála na počátku zabavování židovského majetku i jejich fyzické likvidace, která vyvrcholila roku 1942 plánem ,,konečného řešení židovské otázky“.

Karolína Spejchalová

Karolína Spejchalová

Holka, které je vytýkáno, že stojí moc nohama na zemi, že se s ní nedá bavit o poezii. Nejraději píše povídky a články o historii. Snaží se být alespoň pseudošéfredaktorkou tohoto magazínu.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>