Microsoft Word - Document2

Když se kouknu na svět kolem sebe, tak pomalu zjišťuji, že začínají mizet rozdíly mezi vším. Rozdíly mezi lidmi, sociální rozdíly a podobně. Toto téma se dá pojmout velice různorodě a některým lidem se může zdát jako naprostá pitomost. Domněnka ovšem zmizí, když se zadíváte na světa kolem sebe.

V tomto krátkém výtvoru se nebudu zaobírat globalizací názoru a lidského myšlení. Nechám na vás uvážení, zda jsme všichni stejní, nebo jestli stále dokáže jedinec ve společnosti myslet individuálně a inovativně. Paradoxně jsem ještě neobjasnil, proč v titulku hovořím o globalizaci jakožto o zplošťování světa. Pojem „zplošťování světa“ pochází z názvu díla amerického spisovatele L. Friedmana, který v roce 2005 vydal knihu o globalizaci ve 21. století.

Globalizace se projevuje všude. V kultuře, vědě, technologiích, ekonomice a spoustě dalších věcí. Dle mého názoru je ovšem nejlépe pozorovatelná na životě lidí. Hovoříme tedy o jakési globalizaci, nebo „zplošťování“ lidských životních standardů.Ještě před 10-ti a více lety nebylo příliš běžné, aby měli všichni připojení na internet, mobilní telefon a přístup k mnoha dalším vychytávkám, které nám na jednu stranu život ulehčují a na druhou občasně tragicky ztrpčují.

Dnes jsou věci jako informační zařízeni, telefony a podobné věci zcela běžné a jsou součástí našeho každodenního živoření. To, co jsem ovšem napsal, není tak zcela pravda pro celý svět, obzvláště to tedy neplatí pro některé země 4. a 5. světa, kde obyvatelstvo ve značné míře pracuje v primárním sektoru, nejbližší telefon je v sousední vesnici a počítač viděli leda tak na obrázku. Každých několik let můžeme pozorovat, že se globalizace drobně posunuje. Dejme tomu, že například před 9 lety byl standardem telefon s displejem o 500-ti barvách nebo 3310tka, a dnes již trh masově ovládají chytré telefony neboli „smártfouny“.

Je zcela zřejmé, že globalizace se bude stále a stále zvětšovat a nabalovat standardy jako panáček z katamari nabaluje předměty. Zamysleme se ovšem nad delším časovým horizontem. Kupříkladu 100 až 200 let. Jak bude svět vypadat?Budeme všichni stejní?Bude vše okolo stejné? Budeme stejně myslet, nebo i stejně vypadat? Co bude významem slova individualita? Budeme, jak řekl Mark Renton v Trainspottingu, všichni pod obojí? Můžeme přemítat a diskutovat, ale pravdy se nedobereme.

Štěpán Rožek

Štěpán Rožek

Jsem studentem Gymnázia Na Zatlance a celkově pojato jsem multikulturní člověk. Zajímám se o hudbu, četbu, psaní, občasně sport, ale svou budoucnost vidím v marketingu, businessu a informačních technologiích. Vždy se snažím vyčnívat z davu, jsem náladový a jsem vždy rád když se mohu jít pobavit s přáteli nebo si vyrazit na koncert, nebo jinou akci.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>