its-a-conspiracy

Tento článek je zahájením série článků, ve které bych se rád věnoval hlavně konspiračním teoriím. Dnes existují konspirační teorie snad o všem, plánuji proto některé vybrat a budu se snažit rozebrat, co by na nich měla být pravda, co je spíše blbost. Chtěl bych vás dovést k zamyšlení se nad nimi a nad tím, co někoho vede k tomu aby jim věřil. Nebudu se snažit o přemíru objektivity, ale budu se snažit alespoň o částečný pohled z více úhlů. Sami se pak zamyslete nad tím, zda je to volovina, či ne. Některá témata budou možná více kontroverzní než by jste čekali, ale o to méně jsou diskutována. Doufám jen, že se konce série dožiji a neskončím ve věznici CIA kdesi v Polsku.

Co znamená, když je něco konspirační teorie? Někomu se nezdá událost nebo její oficiální vysvětlení a myslí si, že se pravda skrývá za nějakým spiknutím, které koná v neprospěch většiny/společnosti. Snaží se tomu přijít na kloub a vytvoří hypotézu o tom, jak by to mohlo reálně být. Původně je to neutrální označení pro politické či zločinné spiknutí prvně použité CIA.

Mnoho lidí při zmínění konspiračních teorií ihned hodí člověka do škatulky magor s alobalem na hlavě a jde dál. Samozřejmě že i tací existují, ale většina lidí (i já) přijímá jen ty hypotézy, které jim přijdou logické a zapadají jim do skládanky. Naopak mi přijde hloupé přijímat jen názory z médií a nemít své vlastní. Také neplatí, že když se zajímám o konspirační teorie, hned také všem věřím.

Konspirační teorie nebývají uveřejňovány mass médii a na rozdíl od hypotéz vyslovených v televizi jsou označovány za blbost až do jasného prokázání pravdivosti. Nikdy nevíte čemu věřit a čemu ne. Proto je důležité umět změnit na věc názor po příchodu nových informací a nikdy ničemu úplně a bezhlavě nevěřit. To co řeknou v televizi nebo co oznámí Obama, nemusí být pravda, stejně tak nemusí být pravdivá žádná z konspiračních teorií. Ne všechny konspirační teorie zůstávají navždy teoriemi. Často se ukážou býti pravdivé po úniku čí odtajnění nějakých dokumentů.

Některé konspirační teorie bych spíše nazýval veřejně nepřijímanou pravdou, pro takové teorie je spousty důkazů, vše logicky zapadá a někdy ani nebývají vyvraceny. Jiné bych zase raději nazval fantas magoriemi. Konspirační teorie a konspirační teoretici bývají často zesměšňováni ve filmech, proti čemuž nic nemám, přijde mi to vtipné a sám si z nich (i sebe) rád udělám srandu. Současně však díky tomu a různým fantas teóriím pak získává veřejnost zkreslené mínění o serióznějších hypotézách.

Je tu také otázka, zda nejsou některé konspirační teorie vytvářeny či vypouštěny záměrně, aby se ti, co se moc zajímají, zajímali o neškodné konspirační teorie a už se nedostali k jádru pudla a těm opravdu důležitým věcem. To je ale zas konspirační teorie :)

 

Jiří Jelínek

Jirka Jelínek

Průměrný uvědomělý mladý člověk, zajímající se mimo zajímavých věcí, o kterých se nedá psát, o světové dění a konspirační bláboly. Rád fotí, prochází se přírodou, tráví čas s kamarády a tvoří. Myslí si, že je jiný než ostatní a možná tomu tak je, možná taky vůbec. Nejraděj by obletěl s foťákem celou galaxii, ale nemá na to mimozemský pohon, který mu sebral pentagon. (Ne, prosím Vás, jsem naprosto normální :) )

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>