obr-52d7de05c8edd_425x360

Patrik Marek

Jazzová muzika není mezi českými posluchači zas tak rozšířená. Je to způsobeno i tím, že zde nemáme takové možnosti. O to víc překvapí (a potěší) projekt, jenž inicioval přední český jazzový fotograf Patrik Marek.

Minulý rok se za pomoci trutnovského festivalu Jazzinec uskutečnila výstava Jazz World Photo. Svá díla zde vystavovalo 44 světových fotografů. Mezi nimi byl i Pavel Korbut, který za snímek Chicka Corey (viz foto) získal ocenění Nejlepší fotograf roku 2012 od Jazz Journalist Association. Veliký úspěch této akce inspiroval Patrika Marka k obdobě soutěže Word Press Photo, Jazz World Photo. Jedná se o kompetici jazzových fotografií. Byla spuštěna již 15. prosince a za krátkou dobu se do ní přihlásili soutěžící z USA, Izraele a Evropy. S Patrikem Markem ji pomáhají organizovat a posuzují jednotlivá díla i jiné osobnosti české umělecké scény: předseda poroty Ivan Prokop (fotograf), Jiří Turek (fotograf), Dan Bárta (hudebník a fotograf), Jiří Kučera (fotograf a kameraman) a dramaturg a ředitel festivalu Jazzinec, Tomáš Katschner. Porota bude hodnotit díla jednotlivě a korespondenčně. Uzávěrka soutěže je 28. února 2014. Výsledky budou vyhlášeny na letošním trutnovském festivalu Jazzinec 29. března 2014. Cenu bude tvořit nám známý český umělec a muzikant Štěpán Málek (zpěvák skupiny N.V.Ú.).

pavel-korbut_chick-corea-gary-burton_03

 

„Naším cílem je vzájemně se inspirovat a propagovat jazzovou hudbu,“ říká o projektu Patrik Marek. Nejde ani tak o soutěž, jako spíš o propojení lidí se stejnou vášní. A udělat výstavu s jedinečnou atmosférou jazzové hudby. Je to jeden z důkazů, že hudba není pouze o poslouchání, nýbrž přesahuje tento aspekt až do rámce vizuálního. Takže pokud trochu fotíte a posloucháte jazz, neváhejte a zkuste to.

Honza König

Honza König

Šťastný pesimista. Pierot a násemíčník, kterej po nocích hraje na kytarující struny hlavou dolů. Miluje pakobylky a mír!!!

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>