img012

V květnu roku 1945, na samém sklonku války, ukázala svou odvahu spousta Pražanů, kteří partyzánským způsobem boje pomáhali vojákům z východu skončit válku proti Wehrmachtu.

ar-396

Dnes bych vám chtěl připomenout hrdinský čin Františka Janči a Antonína Krause. Tito dva piloti mapovali postup polního maršála Schörnera ze vzduchu a sdělovali situaci velení Pražského povstání (potažmo pravděpodobně pražskému rozhlasu). V době, kdy nad Prahou létaly nepřátelské Messerschmitty a dělostřelci ostřelovali Trojský most, Janča s Krausem nelenili a vzlétli z letňanského letiště se svým Aradem Ar 396 s čerstvě natřenými českými výsostnými znaky. Po Praze rozhazovali povzbudivé letáky českým partyzánům i ostatním obyvatelům Prahy. Že to byl let náročný, dokazuje i to, že Arado dostalo pár zásahů od nepřátelské stíhačky (přestože oni sami letěli nevyzbrojeni). Ani Jančovi ani Krausovi se naštěstí nic nestalo a přistáli zpět na letňanské letiště s výsostnými znaky lehce rozteklými.

Tato akce pomohla pražskému odboji a minulý rok byly po obou letcích pojmenovány dvě ulice v Letňanech. Oběma se létání stalo osudným, ale to až později, když byli vybráni jako testovací piloti a měli možnost si sednout za knipl těch nejmodernějších strojů.

Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>