News Team International

905Rok se s rokem sešel a Letní shakespearovské slavnosti opět zavíří vodami kulturního dění u nás. Festival oslavující bezpochyby jednoho z nejznámějších dramatiků začne 24. června v režii Jiřího Menzela, a to premiérou komedie Mnoho povyku pro nic, a skončí 6. září.
Na divadelních prknech v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě se objeví 10 Shakespearových děl ve 153 představeních. Namátkou se můžeme těšit například na hry Zkrocení zlé ženy, Dva páni z Verony, či Marná lásky snaha.
Vedle tradičních počinů domácích divadel má ale český divák ojedinělou možnost setkat se s nastudováním na světové úrovni a případně porovnat s domácí scénou.
25. a 26. června se Praze totiž předvede samotné londýnské divadlo Shakespeare’s Globe.
V prostorách Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě odehraje šetnáctičlenný soubor jednoho z nejtradičnějších divadel, jehož historie sahá až do roku 1599, své nastudování Hamleta v rámci turné Globe on Tour´s Hamlet.
Tento odvážný projekt vznikl v reakci na 450. výročí narození Williama Shakespeara. Mistrovy narozeniny chce Globe oslavit opravdu megalomansky. Během dvou let má v plánu představit proslulé drama o dánském princi a jeho tragické cestě plné pomsty a zrady ve všech zemích světa.
Svou pouť zahájil ansámbl čtrnácti herců a dvou techniků v čele s uměleckým ředitelem Dominicem Dromgoolem 23. března a od té doby se nezastavil. Kromě domácího Londýna už navštívil Holandsko, Norsko, Švédsko, Rusko, Estonsko nebo Rumunsko. Díky speciálním lehkým kulisám se mohou herci ihned po představení sbalit a pokračovat smělému cíli vstříc.
Těžký úděl Hamletův si na svá bedra vzali herci Ladi Emeruwa původem z Nigérie a Londýňan Naeem Hayat. Zrádného Polonia i otce Hamletovy milované a Claudia si zahrají Keith Bartlett’s a John Dougall. Život nešťastné Ofélii pak vdechnou Phoebe Fildes, Jennifer Leong a Amanda Wilkin.
Režisérem je již zmiňovaný Dominic Dromgoole.
Celé představení bude, jak jinak, v Anglickém jazyce a dá tak prostor vyniknout kouzlu Shakespearova jazyka.

 

 

 

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>