923868-img-premek-podlaha

Zahrádkářství je zločin

Tedy alespoň tohle bych si pravděpodobně měla myslet, chtěla-li bych být v současné době poslušným občanem České republiky. Poslední zprávy z téměř všech koutů celé republiky totiž svědčí o tom, že tu něco začíná pěkně smrdět. A není to kouř z doutnajících brk, ani pálící se konopné sušenky v horkovzdušných troubách. Měsíc listopad totiž zatraceně smrdí něčím, co by se dalo nazvat koncem growshopů v Čechách.

Je libo kvalitní materiál?

Myslíte-li si, že Growshop je obchod, ve kterém nakoupíte igelitové pytlíky po okraj naplněné trávou, nebo magické koláče, díky kterým budete osm hodin v nepřetržitém rauši, jste na omylu. Nic takového v obchodech tohoto typu neseženete, nebo byste alespoň sehnat neměli. Nabízení, nebo prodej konopí obsahujícího THC je totiž v České republice v současné době trestným činem. V Growshopech tedy najdete v podstatě jakékoli kuřácké potřeby, od papírků stovek, přes drtičky a šlukovky až po bongy různých velikostí, kuřivo však nikoli. Kromě těchto věcí spojených se samotným užíváním konopných látek je zde však k sehnání i široké spektrum konopných léčiv, potravin s použitím konopného semínka (to neobsahuje THC, tudíž pokrmy z něj vyrobené nepůsobí halucinogenně), oblečení z konopí, odborné literatury, nebo hnojiv a dalších potřeb k pěstování jakýchkoli rostlin. Na prodejních pultech jsou k dostání navíc semínka velkého množství zeleniny, ovoce, či rozmanitých tropických rostlin. Semínka konopí nejsou vyjímkou.

Zločinci, co nabádají k toxikomanii

Ač by jeden řekl, že dokud není v obchodě ke koupi samotný produkt obsahující THC, nemůže se prodejce dostat do rozporu se zákonem, od 4.11. až do dnešního dne bylo po celé republice pozavíráno více než 50 kamenných prodejen výše zmíněného typu. To, co bylo tedy po celé roky běžně tolerováno, se najednou snaží Policie ČR a Národní protidrogová centrála pomocí důkladných zátahů vyhubit jako nežádoucí zeleň.

Problémem je prý fakt, že v growshopu má člověk možnost nakoupit vše potřebné k tomu, aby mohl vypěstovat vlastní rostlinu s obsahem THC a následně jí vykouřit či zkonzumovat. Tato ucelená nabídka má být naprosto zřejmým nabádáním k toxikomanii. Policie tedy přistoupila k tomu, že teď zabavuje květináče, lampy, a dokonce i elektroniku a peníze provozovatelů prodejen. Jednoduše řečeno – tomu, kdo prodává hnojivo a květináče vedle literatury o léčebné síle konopí a semínek Fair seeds, bude důrazně přištípnut tipec.

Truhlík truhlíkem zůstane

Události posledních dnů ve mně vyvolávají mnoho otázek.

Pokud neexistuje zákon, který by zakazoval držení semínek marihuany, jak tedy může jejich prodej spadat pod trestnou činnost?

Pokud se může prodávat květináč a hnojivo na rostliny v zahradnictví, proč by prodej těch samých výrobků měl být zakázán v obchodě se širší specializací?

Jak to, že se Policie ČR a Národní protidrogová centrála začala o problematiku growshopů zajímat až v poslední době? Vždyť tyto prodejny u nás fungují již řadu let. Nehledě na to, že bez povšimnutí strážců zákona probíhaly i akce typu Semínka seniorům.

Souvisí to snad s nedávno schváleným zákonem o možnosti prodeje konopí v lékárnách k lékařským účelům? Mají v tom prsty farmaceutické firmy, pro které by byla samopěstitelská činnost pacientů výrazným únikem peněz? (dodávám, že konopí má být za velké peníze dováženo z Nizozemska) Možná farmaceutické firmy jednou docílí toho, že bude kriminalizováno nekontrolovatelné pěstování a užívání jakýchkoli léčivých rostlin.

Jsou události posledních dnů důkazem o neomezenosti státu? Co bude následovat? Bude zakázána literatura, podle které lze připravit mastě, pokrmy, či oleje, které nepopiratelně spoustě lidem ulevily v boji se zákeřnými nemocemi? Bude zakázána Mišíkova písnička Když se kouří konopí, protože nabádá k toxikomanii?

A nakonec – možná nám bude jednou zakázáno sušit například i kopřivy. Důvodem by mohlo být třeba to, že konopí se mezi kopřivovité v minulosti řadilo.

 

Zajímavé odkazy:

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych a spolumajitel Growshopu Michal Otipka v debatě ČT24

 

 

 

 

Anibou

Ani Boučková

Maluje již od útlého věku.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>