grammy_award

0001601220_500

Před dvěma dny proběhla světoznámá soutěž Grammy Awards, která sice v Evropě nemá takovou sledovanost jako v Americe, ale za zmínku jistě stojí. Provozuje se již od roku 1959. Někdejší ocenění za interpretaci jazzu získala Ella Fitzgerald v kategorii Best Jazz Performance – Individual za album Ella Fitzgerald Sings The Duke Ellington Singbook (viz cover vlevo). A v kategorii Best Jazz Performance – Group ji získal Count Basie (viz foto vpravo) za album Basie.

Count_Basie_in_Rhythm_and_Blues_Revue

Postupem let se soutěž Grammy Awards začala měnit a nabírat na popularitě. Kategorie se mnohonásobně rozšířily. Dnes máme jazzových kategorií celkem pět. Zahrnují Nejlepší improvizované sólo. Tuto kategorii vyhrál Wayne Shorter za Davisovu píseň Orbits z alba Without a Net. Píseň je samozřejmě velmi osobitě pojata. Téma nejdříve představuje pianista (Danilo Peréz) svou levou rukou. Potom se přidává basista (John Patitucci). Na rozdíl od originální nahrávky je tato verze pomalejší a mnohem dramatičtější.

Další kategorií je Nejlepší vokální jazzové album. Tuto cenu si zaslouženě odnesl Gregory Porter za album Liquid Spirit. Jeho baryton si podmaní snad každou duši. Na tomto albu ho doplnili hudebníci: pianista Chip Crawford, bubeník Emanuel Harrold, basista Aaron James a saxofonisté Yosuke Sato a Tivon Pennicott. V České republice se zviditelnil hlavně díky svému vystoupení na festivalu Struny podzimu 2012. Jeho předchozí album Be Good bylo na cenu Grammy pouze nominováno.

Cenu v kategorii Nejlepší jazzové instrumentální album si přišla vyzvednout bubenice Terri Lyne Carrington (minulý rok vyhrála kategorii o Nejlepší jazzové vokální album za The Mosaic Project) za album Money Jungle: Provocative In Blue. Jak již název naznačuje, jedná se o přepracování Ellingtnova alba Money Jungle.

Následující kategorií je Nejlepší album největšího jazzového souboru. Vyhrála ho deska Night In Calisia, a na jejímž nahrávání se podílel trumpetista Randy Brecker, Wlodek Pawlik Trio a The Kalizs Philharmonic. Album vzniklo z úspěchu stejnojmenného koncertu v roce 2010.

Poslední kategorie v jazzové sekci se jmenuje Nejlepší album latinskoamerické hudby. Tuto cenu si odnesli Paquito D’Rivera and Trio Concrete za album Song Dor Maura.

Přestože soutěže v umění jsou víceméně subjektivní, myslím, že každý ze jmenovaných interpretů si odnesl cenu právem a dokázal tak své hudební schopnosti.

Honza König

Honza König

Šťastný pesimista. Pierot a násemíčník, kterej po nocích hraje na kytarující struny hlavou dolů. Miluje pakobylky a mír!!!

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>