tippingweb1

V poslední době omílaným tématem, hlavně v alternativních médiích, se stává otázka globálního oteplování a zvláště jeho pravdivosti. Zastánci globálního oteplování stojí za tím, že probíhá oteplování planety, které způsobuje výlučně člověk vypouštěním CO2 do ovzduší. Odvolávají se na laboratorní výzkumy a modely zkoumající dopady CO2 na ovzduší a podle kterých se klima otepluje neuvěřitelnou rychlostí do skoro astronomických hodnot. Pak jsou tací, kteří oponují těmto názorům a říkají, že globální změny teplot člověk ovlivňuje jen minimálně a jsou dlouhodobou záležitostí v řádech tisíců let. Jeden z novějších modelů, který ukazuje globální oteplování jako nesprávnou predikci, přisuzuje atmosférickým jevům a teplotám přímou vazbu na sluneční aktivitu a astronomické cykly, které mají podle modelu na svědomí četnost mraků a další mnohé faktory ovlivňující podnebí na zemi. Tento model od Nicola Scafetty pracuje s aktuálně naměřenými hodnotami, které čím dál více přestávají odpovídat simulacím založených na CO2 produkovaným člověkem. Nové modely se chlubí i odpovídajícími teplotami v minulosti, jako například „předpovězení“ výkyvu teplot ve středověku, ke kterému opravdu došlo, a ostatní modely si s ním nedovedly poradit. Objevily se tedy propočty, jež pokrývají časový úsek v řádech tisíců let jak do minulosti, tak do budoucnosti, které ukazují jako nejvlivnější faktor změn teplot na planetě sluneční aktivitu.

Globální oteplování bylo v posledním desetiletí velmi propagováno z mého pohledu ze dvou hlavních důvodů. Možnost zavést nové daně z CO2 a tím navýšit ceny snad všeho, díky zvednutí cen ropy, dále z důvodu, že jakmile je něco laboratorně dokázáno a potvrzeno vědci placenými korporacemi a mediálně propagovanými, tak se prostě nesluší tvrdit na veřejnosti opak, pokud nechcete přijít o titul a práci, ať už jste vědec nebo třeba redaktor v oblasti mass medií. Ptáte se, jak si mohou jen tak něco vymyslet? Myslím si, že si čísla nevymýšlí, ale když se snažíte naměřit nějaký údaj, vždy se najde způsob, jak ho naměříte. Třeba tím, že do statistiky zahrnete nebo nezahrnete nějaké údaje či faktory. A když vám za to přijde tučná suma na podporu vašeho projektu, o kterou se pak dál už nikdo nezajímá… kdo by nezaokrouhlil pár čísel. Ostatní výzkumy pak nedostanou dotace a nedá se jim prostor pro publikování výsledků. Pak už je jen otázka času, kdy takový výzkum upadne v zapomnění.

V dnešní době se ještě nejhorlivější politici snaží prosazovat daně z CO2 dokud to jde, protože pohádky o globálním oteplování se začínají bortit pod návalem nových faktů jako stagnace teplot, ochlazování oceánů, přírůst ledovců jak na pólech, tak například ve Švýcarsku. Jsem zvědav, za jak dlouho nám o tom poví na TV Nova. Zatím se musíme spokojit s tím, že se z tvrdého chleba dají udělat „bramboráky“.

Je pravda, že do roku 1990 teplota mírně stoupala a rok 1990 byl jedním z nejteplejších kdy zaznamenaných, ale neměl by tedy každý další být teplejší? Okolo roku 2000-2003 se oteplování dostalo spíše ke stagnaci a rokem 2012-2013 se dostáváme spíše k ochlazování, a to i přes nárůst CO2 v atmosféře. Letošní zima má být velice chladná (dokonce i podle TV Nova) a z dlouhodobějšího hlediska by nás dle „slunečně astronomického modelu“ mělo v řádech desítek let čekat stagnování a následné ochlazování klimatu. Uvidíme, jestli jim předpovědi vyjdou, ale být vámi, nakoupil bych rukavice, čepice a sáňky.

 

(zajímavý odkaz: http://people.duke.edu/~ns2002/ )

_________________________________________

Aktualizace (12.11.2013): http://stevengoddard.wordpress.com/2013/11/06/global-sea-ice-area-seventh-highest-on-record-for-the-date-closing-in-on-the-all-time-record/

Jiří Jelínek

Jirka Jelínek

Průměrný uvědomělý mladý člověk, zajímající se mimo zajímavých věcí, o kterých se nedá psát, o světové dění a konspirační bláboly. Rád fotí, prochází se přírodou, tráví čas s kamarády a tvoří. Myslí si, že je jiný než ostatní a možná tomu tak je, možná taky vůbec. Nejraděj by obletěl s foťákem celou galaxii, ale nemá na to mimozemský pohon, který mu sebral pentagon. (Ne, prosím Vás, jsem naprosto normální :) )

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>