1_freegan_reuters_670

Na světě je spousta –ganů a –tariánů, někteří jsou šílenější, jiní normálnější, ať už to jsou vegani, vegetariáni, laktovovegetariáni, pescetariáni, pollotariáni, vitariáni, frutariáni, libertariáni… Já bych se ale chtěl zaměřit na skupinu lidí, která má podle mého nejracionálnější základ, a to freegany.

Proč nejracionálnější? Freeganství je o tom, že že se snažíte naplnit vaše potřeby zadarmo nebo za co nejnižší částku z toho, co odhazují ostatní. To ale neznamená, že by freegani byli žebráky. Oni to totiž dělají dobrovolně. Proč to dělají? Základ je, řekl bych, ekonomický. V Evropě a Severní Americe se podle britské Insitituce pro Mechanické inženýrství vyhodí víc jak třetina vyrobeného jídla. Část je vyhozena samozřejmě proto, že je zničené nebo poškozené při transportu, valná část se ale vyhodí v obchodech kvůli minimální době spotřeby (akčkoliv jídlu nic není) a z různých jiných příčin. Proto se v USA v devadesátých letech vytvořila komunita, která odmítala tento konzumní životní styl a začala vybírat nepoškozené jídlo v kontejnerech u supermarketů (tzv. dumpster diving). Freegané tedy využívají suroviny, které by jinak přišly nazmar a to mi přijde racionální – proč vyhazovat dlouhý peníze za bochník chleba, když si ho za supermarketem vzít odpoledne a najíst se zadarmo? Zatímco veganstvím nezabráníte vraždění zvířat (a vaši kamarádi na vás budou jen nasraný, když jim začnete podsouvat své názory na velkochovy, zatímco oni baštěj kebab), ale Freeganstvím se dá zabránit zbytečnému vyhazování jídla.

U jídla to ale nekončí. Nejdřív bych se ale zaměřil na předsudky vůči freeganům. První je ten, že ačkoliv etymologicky vychází „freegan“ z „vegan“, neznamená to, že jsou freegané nutně vegany. Ačkoliv mnoho freeganů je vegany, nejsou to zdaleka všichni. Kamarád mi onehdy například vyprávěl, že našel u Alberta tři šišky salámu a tak si je vzal. Druhý je ten, že freegani, jak už jsem zmínil, nejsou santusáci nebo že to jsou žebráci a bezdomovci – to taky není pravda.

Takže u jídla to nekončí. Freegani jsou vlastně takoví moderní lovci a sběrači – u kontejnerů, na skládkách, barterem na bleších trzích nebo freeganských trzích se dají sehnat knížky, oblečení, nábytek, hračky a hipstři si najdou i opuštěnou skládačku nebo favoritku.

Freeganství se mísí s ostatními životními postoji a životními styly – vegetariánství, veganství, squatingem a také politickými názory: nejčasteji to je anarchismus nebo anarchoprimitivismus a anarchokomunismus.

A teď trochu k praxi. Chcete si zkusit se taky po freegansku najíst? U nás v ČR je to dětsky jednoduché. Obejděte váš místní Albert, Tesco nebo jiný velký řetězec a u zadního vchodu, kde jsou rampy pro náklaďáky se zbožím )ale může to být i jinde) jsou kontejnery, většinou označené jako „živnostenský dopad“, překonejte odpor k otvírání konťáků, vyhrňte si rukáv a otevřete. Dost často na vás vykoukne kupa vek, chlebů, rohlíků, loupáků, nebo třeba zelenina. Pokud by se vám eklovalo (čemuž se nedá divit) brát si z kontejneru volně pohozený mrkve, zkuste najít zeleninu zabalenou v plastových obalech. Pozorně ji prohlédněte, jestli není plesnivá, a jestli je v pořádku, šup s ní do tašky nebo do batohu. Doma si z toho můžete udělat parádní salát nebo polívku. Podobně se dá, ale to mám jen z doslechu, sám sem to nezkoušel, pokouknout v tržnicích, třeba v Holešovické. Stačí se zeptat stánkařů, jestli náhodou nemaj něco prošlýho, nebo tam zajít do Normy a tam se zeptat a s velkou pravděpodobností odejde s náručí housek, sóji a dalšího žrádla.

Na vesnicích je to horší, už jen z toho důvodu, že tamější obchody prodávaj zboží až do zezelenání, ale ve větších městech se najíst dá. naprostou mekkou freeganů pak je Francie, kde je zákona povinnost vyhazovat víc jak den staré pečivo.

 

Smršín

Smršín von Kokotoff

Kupte mi pivo a budu vás mít rád.

  1. Největší potíží je, že o tom vědi hlavně bezdomovci, a tak začíná platit krom vyhazovací povinnosti taky povinnost ty kontejnéry zamykat. Ale zkuste to, za tu srandu to stojí!

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>