va-electro-swing-iii-2010-cd-cover-66719

Electro swing vznikl sloučením dvou dosti odlišných žánrů na začátku tohoto desetiletí. Ač třeba v Londýně nebo Paříži se dostal do podvědomí lidí už před nějakými třemi lety, k nám se dostal o poznání později a to, řekl bych, až teď. Posluchači tohoto žánru se u nás už dají najít celkem snadno, ale pořád se podle mě najde převážná část lidí, která o tomto kultu ještě jaktěživ neslyšela.

Název opravdu není zavádějící, jedná se o kombinaci swingu a elektronické hudby. Pokud se právě držíte za hlavu a pořád si myslíte, že jste nic podobného neslyšeli, možná vám pomůže jméno hlavního představitele tohoto kultu, a to jméno Parov Stelar. Že jste od něj slyšeli například Catgroove z rádia, už je celkem pravděpodobné.

Co z toho vzniklo? Swing, který má obvykle úžasné dechové nástroje, ale jazzové bicí zde chybí, ty byly nahrazeny beaty z elektronické hudby. Což je opravdu škoda, protože co je na jazzové hudbě (potažmo tedy swingu) jedinečné, je právě jazzová hra na bicí. Ač se bicí zdají jako dosti užívaný nástroj, kterému by nemusel být dáván takový důraz, jazzový styl hry opravdu nenajdeme v jiném žánru, kde je technika hry na mnohem nižší úrovni. (V některých žánrech užívajících bicích souprav se dokonce hodnotí spíše rychlost než technika.)

Takže tu máme žánr, který není tím elegantním staromódním swingem, ani úplně nezapadá mezi přemóděnou elektroniku. Je to takový kříženec mezi čápem a pávem, to tu ještě nebylo. Pokud budu brát tento žánr jako pomyslný schůdek mezi elektronickou hudbou a tou instrumentální, mohu být za tohoto hydrida velmi rád. Pokud totiž alespoň nepatrná část posluchačů elektroniky přesedlá na electro swing a následně ještě nepatrnější část přejde na jazz a swing, mohu to brát jako úspěch. Zkuste to, uděláte mi radost.


Aneb zkuste to s starým dobrým swingem, třeba se vám zalíbí…


Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>