cobainburroughs

Myslím, že není moc známo, že Kurt Cobain byl velkým fanouškem W. S. Burroughse. Ačkoli se nedá říci, že by Burroughs byl fanouškem Kurta Cobaina nebo Nirvany, nejspíše ho zájem o jeho osobu potěšil a měli spolu velmi uctivý vztah. Z jejich korespondence je znám tento dopis oslovující Burroughse, který jsem v české verzi nenašel, a tak jsem ho sám přeložil. Už před napsáním tohoto dopisu spolu vytvořili nahrávku „The ‚Priest‘ They Called Him”, kde Burroughs předčítá a Cobain vytvořil kytarové pozadí.

Drahý Williame,
je to trochu podivné psát někomu, koho jsem nepotkal, ale už jsem s ním vytvořil nahrávku. Skutečně jsem si užil tu možnost – je to velká čest býti zvěčněn společně s vámi na zadním přebalu. Píši vám ohledně možnosti, že byste se objevil společně s mou kapelou v prvním videoklipu našeho nového alba „In Utero“.
Hlavně bych vám chtěl říci, že touto prosbou vás nechci v žádném případě využít. Chápu, že se může na základě bulvárních informací a mého užívání drog zdát, že hledám paralelu mezi mým a vaším životem. Rád bych Vás ujistil, že toto není ten případ. Jako čtenář a student vašeho díla bych si vážil té možnosti pracovat přímo s Vámi do té míry, abyste předešel spojení vaší tváře se zájmem bulvárního tisku o tvář mou. Byl bych proto rád, kdyby se maskéři pokusili zakrýt Vaší identitu. Potěšilo by mne více, že William Burroughs se objevil v mém videu a já měl tu možnost s ním pracovat, než aby se to dozvěděla média (pokud by to bylo vaše přání).
Jak jsem řekl, nechte mě to zopakovat, (že) hrozně moc chci, aby se tohle povedlo.
Velice moc Vám děkuji jen za zvážení.
S pozdravem…

Kurt

Později, v říjnu roku 1993, se setkali v domě W.S. Burroughse v Lawrence, v Kansasu, kde vznikla i jejich společná fotografie. Spolupráce na videoklipu byla Burroughsem zdvořile odmítnuta.

cobainburroughs

Honza Kuliš

Honza Kuliš

Dělám to, co studuji. Studuji to, co dělám. Zajímá mě kultura, ponejvíce hudba, média a politické směřování.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>