stažený soubor

Ať už jste vášnivým čtenářem, zajímají vás novinky v knižní branži nebo jste párkrát při hledání toalety zabloudili do knihovny, nemělo by vám uniknout, že se tento týden, od 15. do 18. května odehraje další sezóna knižního festivalu Svět knihy. V už tradičních prostorách na Výstavišti v pražských Holešovicích proběhne jubilejní dvacátý ročník kultovní akce. Pro tento rok jsou nachystána tato témata: Čteme jedním dechem II. – Fantasy & Sci-fi. Kolik podob má kniha? Odraz historie v literatuře. Jako čestného hosta přivítá veletrh Maďarsko.
Už dost dlouho se na veletrh připravuji, jinými slovy: spořím si, co to jde a dávám dohromady tituly, které nesmí chybět v mé skromné knihovně. Bohužel kvůli ničemu jinému, než je mizivá deseti procentní sleva se na akci nechystám.
Myslím, že to jsou tak tři roky, co jsem se začala domnívat, že festival začíná pozvolna upadat. Minulý ročník mě v mém přesvědčení utvrdil.
Loňským tématem byl Komiks, pro mě srdcová zležitost. Těšila jsem se, jak malé dítě a v netrpělivém očekávání kontrolovala webové stránky už týdny předem, zda není k mání program. Když jsem se ale dočkala moje nadšení bylo celkem rychle uzemněno. Ať už jsem hledala sebepodrobněji nenašla jsem víc, než čtyři zajímavější přednášky a bylo celkem odčividné, že pořadatelé sázejí více na kvantitu před kvalitou. Stále mi není jasné, jak to, že s tímto stylem vedení není veletrh na pokraji bankrotu. Nedávno jsem v Literárních novinách četla rozhovor  s výkonnou ředitelkou Danou Kalinovou. Tak jsem si o jedné z hlavních postav organizace Světa knihy udělala jasný obrázek. Z článku vyplývala zcela zřejmá skutečnost, že zde mám co do činění s ekonomkou tělem i duší. S ekonomkou, která má místo sleziny kalulačku a křivku grafu výdělečnosti tam, kde by měla být páteř. Tedy není čemu se divit, že festival vydělává totální nezajímavosti navzdory.
I přes tyto skutečnosti mi společnost dělala naděje, že to přeci nebude tak zlé.
No, bylo to tak zlé. Celá ta slavná komiksová myšlenka se na celém festivalu projevila banální soutěží, několika málo besedami a stánkem s komiksovou literaturou větším (a dražším), než by bylo nutné.
img-6586Další věc, která mi vloni otrávila knižní svátek byly nekonečné davy lidí, které proudily mezi stánky a u kterých mám podezření, že v sobě chovají více, či méně frotérské sklony. Nikdy dřív jsem si nevšimla v jaké míře navštěvují moji spoluobčané tento veletrh. Buď jsem byla zaujata bohatším programem, nebo se lidé na festivalu opravdu množí. Musím však přiznat, že ačkoliv mi kvanta návštěvníků celkem znepříjemňují požitek, tak mě na druhou stranu těší, že jsou zde, obklopeni knihami, než v nějakém obchoďáku. Festival pro mě ale skýtal i příjemná překvapení. Jedním z nich byla i deseti metrová řada regálů plná antikvariátních knih za hubičku.
Co nám přinese letošní ročník můžeme jen hádat. Rozhodně halu Výstaviště v literárním hávu navštívím a vy byste měli udělat také tak. Sice to není, jako kdysi, ale pořád je to jediný takový knižní festival u nás. A pro ty, kteří ještě neví, jak se rozhodnout a narodili se v devadesátém čtvrtém, mám možná milou informaci. Všichni, kteří  se, stejně, jako Svět knihy těší dvaceti letům mají vstup za polovic.

Více informací  o letošním ročníku nawww.sk2014.svetknihy.cz

Bětka Jechová

Bětka Jechová

Trochu píše, trochu kreslí. Vlasy má rovné, s trochou fantazie se ale mírně vlní. Miluje zvuk akordeonu a komiksy. Čte, sleduje filmy, chodí na koncerty a vůbec se zodpovědně věnuje kulturnímu vzdělávání.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>