logo-busking

Minulý víkend se udělalo hezky. Tak jsem se rozhodl, že si půjdu zahrát ven. Pro mě je to i příjemný způsob jak si vydělat peníze. Než jsem vyrazil, pročetl jsem si pravidla pro busking v Praze. (Busking je název pro pouliční vystupování. Kolemjdoucí můžou umělce odměnit, pokud se jim zamlouvá.) Překvapila mě zakázaná místa (seznam míst se dá najít na stránkách hl. města Prahy pod heslem busking). buskerV centru je málo míst, kde je možné provozovat hudební program.

Druhá věc, která mě překvapila, byla výše pokuty, kterou mohou policisté udělit pouličním umělcům. Zjistil jsem, že může dosahovat až k částce 30 000 korun. Myslím, že za busking je takto vysoká pokut přece jen trochu moc.

Začal jsem se o busking zajímat, když jsem četl rozhovor s českým jazzovým kytaristou Rudy Linkou, mimo jiné organizátorem Bohemia Jazz Festu (rozhovor se dá najít na stránkách Českého rozhlasu).  V rozhovoru se svěřil, že když přijel do Prahy známý jazzový kytarista a jeho kamarád John Scofield, chtěli si vydělat na večeři pouličním hraním. Sedli si na Karlům most a začali hrát. Po chvíli k nim přišla policie a ptala se, jestli mají povolení. Samozřejmě neměli, takže všechny vydělané peníze si policie vzala, nechala je dohrát poslední písničku a museli odejít.

Na druhé straně tu máme bláznivého indiána před Staroměstským orlojem. Tento pán chodí kolem kovové nádoby s pár drobnými a bubnuje si do svého obtloustlého těla. Umělecká hodnota je zde nepřítomna, avšak povolení jistě má.

Tyto bizardní příklady mi přijdou sice extremní, ale hezky poukazují na stav buskingu v Praze. Nezáleží na tom, kdo co na ulici předvádí a jaká je umělecká hodnota jeho programu, nýbrž jestli má povolení. Snad se to jednou změní a lidé si uvědomí, že pouliční umění je důležité pro celkovou atmosféru města. A zakazovat talentovaným lidem buskovat, zatímco netalentovaní lidé si budou moci na ulici bušit do břicha v indiánském převleku a vybírat za to peníze, ubližuje městu víc, než cokoli jiného.1890747-img-policista-piano-klavir

Podle mého názoru by mohlo být řešením nové povolání: Pouliční kritik. Práce by spočívala v chození po Praze, posuzování umělecké hodnoty buskerů, a tudíž i přispívání k dobré atmosféře města. Konkrétně mě napadá pan policista, jež se stal diskutovaným poté, co předvedl na pouliční klavír skladbu River Flows in You od jihokorejského skladatele Yirumi (viz foto vpravo). Tomuto policistovi by se takové zaměstnání mohlo líbit.

Honza König

Honza König

Šťastný pesimista. Pierot a násemíčník, kterej po nocích hraje na kytarující struny hlavou dolů. Miluje pakobylky a mír!!!

  1. Praha je ve Evropě už dávno známá jako město praktické bez pouliční kultury. Už se o tom psalo v médiích. Město prý podnikne kroky k nápravě tohoto nedostatku, ale už všichni tušili, na radnici budou chtít vydělat pokutami či poplatky za povolení. Nesmysl! Všude ve světě to funguje a není s tím žádný problém. Turisté dokonce i očekávají pouliční muzikanty a umělce.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>