ABS-Plastic-Penny-Fish-Mini-Board-Skateboard-751

Co si budeme povídat. Móda ani sport nejsou věci, které by mě denně nějak zásadně trápily. Já i ony si žijeme poklidně a téměř ničím nerušeně svůj život na betonovém písečku a řešíme existenční problémy nezávisle na sobě. Čemu ale neuteču, ani když se zavřu doma a usednu k počítači nebo k televizi, je ono ošemetné, a podle mě i dost málo diskutované propojení sportu a módy v jeden, ve většině případů nedělitelný celek.

Na úvod nutno podotknout, že teď nejde o zápasníky. Kulturisty. Rychlobruslaře. Desetibojaře. Přeci jen, představte si výše zmíněné zástupce jednotlivých sportů, jak se na veřejnosti promenádují v pro ně typických ,,úborech“ a s pro ně typickým ,,náčiním“ a vyhraňují se tak proti společnosti. Těžko na bederních rouškách založit vlastní styl oblékání v běžném životě.

Mluvím o těch, co neudělají ani krok bez svého miláčka v podobě čtyř barevných koleček a nápadně plastové desky. Jsem toho názoru, že módní trendy se v dnešní době nejvíce promítají do skateboardingu a ještě výrazněji do populárního jezdění na penny-boardech. Jenže – je to správně? Kde končí hranice mezi sportem a módou?

Občas šmíruju ty, co se procházejí parkem u nás za domem. Dost z nich drží v ruce něco, co má čtyři kola, ale země se to dotklo naposledy v obchodě. Penny-boardy jsou důkazem toho, že z tradičních skejtů se ve většině případů stává obyčejný módní doplněk. Je to barevné = bude vám to ladit k bundě s kožíškem. Upoutá to pozornost = bude vám to s tím slušet na každé fotce. Jezdí na tom každý = nebudete si připadat jako mimoni. Je to lehké = neupadne vám ruka, když to budete nosit celý den. Zpívá o tom Ben Christovao ve svojí písničce = asi je to kůl. A tak dále. Je jedno, že se nesvezete, je jedno, že si nerozbijete kolena a neucítíte na vlastní kůži, jaké to je drhnout si kartáčkem ránu plnou písku. S penny-boardem budete neodolatelní i bez těch zážitků z jízdy.

Vždycky jsem si představovala skejťáky jako ty legendární Z-boys. Nebo jako průkopníky ze Strahova. Je jim jedno, že jsou špinaví a trochu smrdí, že mají roztrhané kalhoty nebo sedřenou kůži na rukou a nohou, je jim jedno že je bouřka. Foťáky berou, aby si udělali nejlepší fotky triků, dokumentující progres. Když jim ujede poslední metro, radují se, protože je to o důvod navíc, proč jet domů přes celou Prahu na skejtu, proč vypít o jedno pivo navíc. Důležité je, že to jede. Móda je věc vedlejší, potřebná jen z praktického hlediska. A ve skejtshopu mají mít přece hlavně kolečka a trucky.

Dneska se na odřeniny dávají obvazy a modřiny se důkladně maskují, aby nekazily dojem hladce oholených nohou v mini, pod střechu se utíká hned po prvních kapkách, aby déšť nesmyl mejkap nebo lak na vlasech, zrcadlovky se neberou, protože mobily a instáč a fejzbuk v mobilu stačí na pózy s prknem nad hlavou a poslední metro se stíhá. Kam se poděla alternativnost sportu, do kterého penny-boardy spadají? Kam se poděla doba, kdy se na prknech jezdilo proto, aby člověk něco dokázal sobě, nebo lidem okolo? Že něco umí, že se hecne? Že nedělá věci jako ostatní?

Skateboard byl už několikrát na vrcholu. Z historie obecně víme, že po každé takovéhle fázi přišel propad. Až přijde, ukáže se, koho jsem naházela do jednoho pytle. Ukáže se, kdo uklidí prkno do garáže a najde si něco, co zrovna pofrčí. Ukáže se, kdo nejezdí proto, že to je zrovna v módě, ale proto, že se v tom našel.

Budu jezdit pořád. Co vy?

Anibou

Ani Boučková

Maluje již od útlého věku.

  1. Rozi the Stardust
    Rozi the Stardust

    Parádní a hlavně pravdivý článek :). Dnes je to opravdu jen součást outfitu (v mnoha případech). Osobně nechápu, kdo si může koupit penny nebo jiný retro board a nejezdit na něm. Občas se člověk trochu proletí, ale ten pocit totální volnosti je prostě skvělý :)!

  2. Franta Jouda Tlapička

    Módu do skateboardingu zatáhli především Nike, Adidas, Puma atd. Jestli ty firmy znáte, víte o co jim jde. Penny je v tom nevinně…

  3. Sám jsem si kolikrát říkal, co na těch Penny boardech je. Vyzkoušel jsem si to a občas na plastovým skejtu jezdím, ale je to takový dost o ničem. Jsem zvyklej na longboard a to je úplně jinej pojezd a taky jiná komunita, tam jsou ti dnešní Z-boys :)

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>