steve-jobs-god

Tenké linie, vybrané materiály, a jako třešnička na dortu nahryzlé jablíčko. Tento znak již za svůj život každý spatřil nespočetněkrát. Tato firma byla založena roku 1975 v garáži, dnes již zemřelého „guru“ Steva Jobse. Produkty této společnosti si za poslední 2 desetiletí získaly značnou popularitu.

Možná si kladete otázku, zda-li je možné něco takového, co se zrodilo spolu s produkty této značky, opravdu považovat za kult.  Ano, opravdu to již můžeme nazývat kultem. Rád bych nejprve citoval definici slova kult z Wikipedie, která mi přišla nejlépe shrnutá: „Kult je označení pro určité pojetí vztahu člověka s bohem, které vede k velebení či uctívání něčeho, co boha symbolizuje“.

To, co jsem napsal, se vám může zdát jako nonsens, ale podle výzkumu britských neurologů vyvolává Apple v řadách svých fanoušků náboženskou euforii.  To v praxi kupříkladu znamená, že když na ulici spatří kdesi na billboardu zářivé jablíčko, tak jejich srdce zaplesá, nebo kdykoliv vyjde nový produkt, tak vášnivě sledují celou prezentaci a podobně.

Ukázka toho jak vypadá Apple store po zahájení prodeje nového iPhonu.

Celé je to krásně vyrýsované. Steve Jobs,  „guru“ alias bůh, prezentace nových produktů alias náboženské rituály, nakousnuté jablko alias kříž a tak dále.

Steve Jobs. Otec společnosti Apple

Nutno podotknout, že k tomuto kultu se v průběhu let vytvořil protipól. Protipól v podobě lidí, kteří Apple zavrhují. Ve většině případů proto, že jim produkty této značky přijdou předražené a prakticky nevyužitelné. Svým způsobem se jim nedivím. Apple opravdu na svých produktech trhne hodně peněz a kupříkladu výrobní cena nového iPhonu  je oproti ceně nedotovaného přístroje na trhu zhruba třetinová. Co se týče použitelnosti, tak tam už to záleží na uživateli, co s přístrojem zamýšlí.

Už se blížíme k závěru, a tak bych rád řekl,  že se jedná o mé osobní postřehy a myšlenky. Jsou možná lidé, kteří to celé vidí jinak. Chtěl jsem také popsat, kde se vlastně celý tento „kult“ vzal, ale to nejde. Prostě se to objevilo a odhaduji, že dalších pár desítek let tu s námi ještě bude. A to i přes absenci „boha“.

Štěpán Rožek

Štěpán Rožek

Jsem studentem Gymnázia Na Zatlance a celkově pojato jsem multikulturní člověk. Zajímám se o hudbu, četbu, psaní, občasně sport, ale svou budoucnost vidím v marketingu, businessu a informačních technologiích. Vždy se snažím vyčnívat z davu, jsem náladový a jsem vždy rád když se mohu jít pobavit s přáteli nebo si vyrazit na koncert, nebo jinou akci.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>