000146_70_002484

Maminka dostala rádiovku a táta slivovici

Ozdobíme strom, zapálíme františka, dopoledne strávíme nad mísou cukroví, odpoledne s kaprem u plotny a večer rozbalíme dárky, které za chvíli stejně uložíme na dno šuplíků, protože je při nejbližších narozeninách nahradí zase o něco modernější vymoženosti. Za třináct dní bude Štědrý den a nákupní šílenství se proto řítí do třetí třetiny. Z času adventního, dříve spojovaného s očekáváním, z času, který má být příležitostí k radosti a vřelosti, se tak ve většině případů stává pouze hon za obyčejnými materiálními hodnotami.

Že by to teda jako nešlo

Pamatuji se, že jsme jednou – ještě na základce, měli napsat slohovou práci o tom, co by se stalo, kdyby byl zrušen Štědrý den. Vzpomínám si, že v pracích mých spolužáků bylo často zmiňováno, že ,,by to teda jako nešlo, takhle si jen tak zrušit nějakej svátek“ a ,,že bysme nic nedostali, protože by k tomu nebyl důvod“ nebo ,,že bysme si prostě nadělovali místo toho někdy jindy“. Nikdo si nedokázal představit především to, že už by nikdy nedostal vánoční dárek.000142_05_002407

Postupem času mi dochází, že to téma tenkrát nebylo úplné sci-fi. Štědrý den se sice neruší, nákupní šílenství pokračuje, dárky pod rozsvícenými stromečky nemizí. U nás se nic nemění. Jenže v každé rodině to nefunguje tak, jak jsme na to zvyklí my.

Krabice od bot aneb Děti darují dětem k Vánocům

Před třemi lety proběhla pod záštitou Diakonie ČCE v České republice poprvé akce s názvem Krabice od bot aneb Děti darují dětem k Vánocům. Od té doby si každý rok projekt dává za cíl potěšit děti z chudších rodin, ve kterých (kromě jiného) dostávání vánočních dárků není samozřejmostí. Radost mají těmto dětem udělat opět děti, které s pomocí rodičů naplní krabici od bot různými drobnostmi. Může to být klidně starší hračka, tričko, pastelky, nebo teplé rukavice. Naplněnou a zabalenou krabici od bot poté odnesou na některé sběrné místo, ze kterého se pak dárky distribuují do předem vytipovaných oblastí. Zde místní instituce zabývající se pomocí sociálně vyloučeným, dárky dětem vhodně předají.

Vánoce nejsou jen o rybí polívce

Čím víc o akci čtu a hlavně slyším od svých z547471_10200144244187578_1359545531_nnámých, tím víc mi přijde krásná. Už jen to, že nejen že dělá radost chudým dětem, ale zároveň jiné děti učí již od malička sociálnímu cítění, kterým velké množství lidí v dnešní době nedisponuje. Ta akce je kromě jiného krásná ještě něčím. V čase adventním se často setkáváme s otázkou – No a co by sis vlastně přál k těm Vánocům, prosímtě? Mnohdy si s tím nevíme rady. Urputně přemýšlíme, co by se nám hodilo. Hlavně, abychom rychle něco řekli a měli od všetečných otázek, na které se špatně odpovídá, pokoj. Když ale připravujeme krabici s dárky pro děti sociálně vyloučené, posouváme se někam dál. Už neřešíme to, co bychom si přáli my. Co potřebujeme, co bychom uvítali. Přemýšlíme totiž nad tím, co by mohlo udělat radost někomu jinému, někomu, kdo skutečně potřebuje naši pomoc. A myslím, že o tom advent je. Ne o tom, zda máme napečené cukroví, nabušenou kreditku nebo kapra ve vaně. Ale o tom, zda dokážeme rozdávat radost lidem okolo sebe. A to i když je třeba vůbec neznáme.

Kam dál

Pokud Vás akce Krabice od bot zaujala a rádi byste se jí zúčastnili, můžete tak učinit do 21. prosince 2013. A pokud kolem sebe nemáte žádné dítě, kterému byste s balením dárku mohli pomoci, klidně ho zabalte sami. Uděláte tak dobrou věc a jistě budete mít príma pocit z toho, že tu nejste zbytečně, že děláte něco pro druhé. Více informací o celém projektu, včetně toho, jak správně postupovat při přípravě krabice, naleznete na stránkách www.krabiceodbot.cz!

1474531_10202628206005071_75861455_n(krabice shromážděné ve sboru ČCE v Berouně k 7. prosinci)

Zdroj:

http://www.krabiceodbot.cz/

fotografie Mikuláše Vymětala – faráře ČCE v Berouně a organizátora projektu Krabice od bot

Anibou

Ani Boučková

Maluje již od útlého věku.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>