Miluju čas před Vánocemi. Vlastně ho mám radši než samotný Štědrý den. V ten den se všechno tak rychle seběhne, že člověk nemá ani čas si ho pořádně vychutnat. Nevím, jak je to u vás, ale u nás se každoročně tak suprově pohádáme, že máme celý Štědrý den zkažený. Ale během adventu u nás panuje klid a pohodička.  Všude voní cukroví a každou neděli společně zapalujeme svíčku na věnci.

Pokaždé mám hroznou chuť si tenhle předvánoční čas řádně užít. Aspoň chvíli být bez stresu a neustálého běhání a shánění dárků (který stejně většinou kupuju 23. prosince za přítomnosti extrémního stresu jestli ještě něco seženu). Dlouho jsem hledala, co by bylo ideální. Jak se správně navnadit na Vánoce? Před pěti lety jsem na to přišla – vánoční trhy v Drážďanech!

Drážďanům se přezdívá Benátky na Labi a toto označení je naprosto přesné. Jedná se o velmi malebné město s působivou historií. Ovšem nejvíce  na vás zapůsobí v čase předvánočním. Takže pokud sháníte tip na výlet, určitě jeďte sem!

Do Drážďan se nejlépe dostanete vlakem. Z Hlavního nádraží jede přímo až do Drážďan a to pouhé dvě hodiny. Od nádraží vede ulice Prager Strasse, kterou se dostane přímo do centra Drážďan – na náměstí Altmarkt. Autem se sem dostanete zhruba za 2 hodiny po dálnici přes Teplice. Ovšem sehnat vhodné parkování v Drážďanech chce trošku trpělivosti. Nejlépe se parkuje v obchodním centru Altmarkt Galerie, které je hned vedle hlavního náměstí, ale ani zde není záruka, že na parkovišti bude volno.

Slavnostní adventní trh tzv. Striezelmarkt se nachází v centru Drážďan, na náměstí Altmarkt. Trhy každoročně začínají 27. listopadu. Letos je už 579. ročník tohoto trhu! A proč zrovna Striezelmarkt? Striezel je speciální druh vánočky – vánoční štola s ovocem a posypaná cukrem. Tou jsou Drážďany přímo proslavené!

A co si z trhů přivézt? Určitě dobrým dárkem je již zmíněná štola, na trhu ji seženete za 15 euro.  Uznávám, je to hodně. Proto zajděte třeba do Aldi (řetězec obchodů s potravinami), které je v Altmarkt Galerie, a tam ji prodávají za poloviční cenu. Pokud jste gurmán – masožravec, ochutnejte Bratwurst. Poznáte, že naše klobásy do něj mají hodně daleko.  Jestli máte rádi sladké, ale štola je na vás moc sladká (věřte mi, vážně je), tak doporučuji ochutnat nejrůznější ovoce máčené v čokoládě, nebo mandle upravené na spoustu způsobů (pražené, v čokoládě, s cukrem). Dalšími pěknými suvenýry jsou všemožné vánoční ozdoby a dekorace. Pokud chcete něco vyloženě německého, doporučuji se podívat po tzv. kouřícím mužíčkovi – Rauchenmännchen. Jedná se o postavičku ze dřeva, do které dáte zapáleného františka  a postavičce se poté z fajfky line kouř. Podobným suvenýrem je Nussknacker – Louskáček.

A dostáváme se k mému favoritovi – Glühwein (pro neněmčináře svařák). Řeknete si, obyčejný svařák, co na něm může být tak skvělýho? Chyba lávky, ten z Drážďan je famózní! Pokaždé se na něj moc těším. Má skvělou chuť, zahřeje a ještě ho dostanete v krásném vánočním hrnečku a ne v plastu. Za hrneček sice zaplatíte zálohu (kolem 3 euro), ale pokud si ho necháte, budete mít jedinečnou vzpomínku, protože každý rok mají jiné hrnečky. Jen malé upozornění, svařák v Německu má o něco víc procent alkoholu, než u nás. Tak abyste nedopadli, jako já, když jsem se po dvou svařácích smála, jak… No radši nebudu publikovat, abych to doma neschytala stejně, jako když jsem řekla, že v Německu je legální pít pivo a víno od šestnácti. Ale to jsem odběhla!
Prostě svařák si dejte každopádně.

A jak ještě Drážďany vychválit? Atmosféra je neuvěřitelná, nikdy jsem nezažila takovou pohodu. Není nic romantičtějšího, než si stoupnout se svařákem pod stromeček, který je ozdoben vánočními hvězdami (Herrnhüttesterne) a dívat se na překrásně nasvícený kostel, dominantu Drážďan – Frauenkirche. Tady musí vánoční nálada přijít i na největšího odpůrce Vánoc. Pokud sem zavítáte, stane se z toho každoroční zvyk.

Věřte mi :)

Kateřina Doubková

Kateřina Doubková

Ráda fotí, píše, čte Čechova a spí. Považuje se za milovníka filmů, především českých. Energii jí dodávají procházky šumavskou přírodou a divadelní svět. Snaží se co nejčastěji kulturně žít. Miluje svůj nynější studentský život, kterým by chtěla pokračovat i na žurnalistice. Často ji můžete potkat za fotoaparátem, protože svět přes hledáček je tak nějak hezčí.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>